انواع پوست ، رنگ آنها و تست تشخیص نوع پوست دنیای بزرگی دارند که در این مقاله سعی داریم تا حد امکان شما را با خصوصیات بیشتر آشنا کنیم. بسیاری از افراد می گویند که نمیدانم مراقبت های نوع پوست من چیست؟ اینجا با تست تشخیص نوع پوست به راحتی می توانید پوست خود را بشناسید و با توجه به نوع پوست خود از انواع محصولات زیبایی استفاده کنید.

در حالت کلی انواع پوست عبارتند از خشک، روغنی، ترکیبی، حساس و طبیعی که هر کدام را بسته به ویژگی هایی که دارند می توان به راحتی آنها را تشخیص داد. اگر همچنان با خود مرور می کنید که نوع پوست من چیست بهتر است تا انتها با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی انواع پوست به انواع رنگ پوست با تست تشخیص نوع پوست شما را آشنا کنیم.

شناخت انواع پوست

برای بسیاری از افراد تست تشخیص نوع پوست کار آسانی نیست و این به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه است. تمیز نگه داشتن انواع پوست، هیدراته شدن و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش برای حفظ ظاهر و احساس سلامت پوست کافی است. اما یک روال متناسب با پوست نیاز به شناخت انواع پوست دارد تا بدانید پوستتان از چه جنسی است. جالب است بدانید که انواع پوست می توانند تغییر کنند، نوع پوست فرد در طول زندگی خود به دلیل تغییرات در بدن ممکن است تغییر کند.

اکثر کودکان زیر ۱۱ سال پوست طبیعی دارند، در دوران نوجوانی، پوست فرد ممکن است چرب تر از کودکی باشد و این تا بزرگسالی ادامه دارد. سایر عواملی که می توانند نوساناتی در انواع پوست داشته باشند عبارتند از:

 • بارداری، یائسگی
 • داروها، افزایش سن
 • انتقال از محیطی به محیط دیگر یا همان آب و هوا
 • قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و مواد تحریک کننده
انواع پوست
انواع پوست

انواع رنگ پوست چه تاثیری در نوع پوست دارد؟

میزان چربی، خشک یا حساس بودن انواع پوست می تواند بسیاری از جنبه های مراقبت از پوست را تعیین کند، در این بین رنگ انواع پوست فرد نیز نقش بسزایی دارد. رنگ های پوستی را از روشن تا تیره می توان دسته بندی کرد، که خطر ابتلا به آفتاب سوختگی و سرطان پوست را تعیین می کند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خطر ابتلا به سرطان پوست را برای انواع رنگ پوست به ویژه برای کسانی که پوست روشن تری دارند بیشتر می کند. اشعه های خورشید بر روی موارد زیر تاثیر بیشتری دارد:

 • پوست روشن
 • افزایش کک و مک

مقاله پیشنهادی: اسکراب کردن پوست چقدر مهم است؟ آموزش ساخت ۶ اسکراب خانگی؟

افرادی که پوست روشن تری دارند به طور قابل توجهی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند، البته این بدان معنا نیست که افراد با پوست تیره در معرض خطر اشعه ها نیستند. در واقع به دلیل تیره بودن پوست آنها به نسبت پوست های روشن کمتر در معرض خطر  هستند.

پوست طبیعی

در بین انواع پوست یکی از بهترین آنها پوست های طبیعی است که نه خیلی خشک و نه خیلی چرب می باشد. این دسته از پوست ها به طور معمول دارای بافت یکنواخت و نرمی دارند و خیلی کم پوسته پوسته می شوند. البته انواع پوست مخصوص پوست های طبیعی در هوای گرم ممکن است یک منطقه T شکل را از چربی تشکیل دهند که این مناطق معمولا ناحیه مرکزی صورت شامل چانه، بینی و بخشی از بالای ابروها، پیشانی است. در حالت کلی این مناطق فاقد روغن می باشد که با تحریک همانند انواع پوست دیگر دچار مشکلات می شود. لوسیون ها و سرم های سبک برای پوست طبیعی ایده آل هستند.

خرید انواع ضد آفتاب مناسب با نوع پوست با قیمت مناسب

پوست خشک

این دسته از پوست ها را به راحتی می توان تشخیص داد، پوسته پوسته می شوند و کمی کسل و تیره به نظر میرسند. منافذ تقریبا جزئی دارند و به نسبت انواع پوست با کوچکترین حساسیت قرمز می شوند. پوست خشک بیشتر دچار ترک، خارش، تحریک یا التهاب می شوند. اگر خیلی خشک شوند و این موارد نادیده گرفته شوند دچار خونریزی می شوند. خشکی پوست ممکن است به علت زیر باشد:

 1. ژنتیک
 2. پیری یا تغییرات هورمونی
 3. آب و هوایی مانند باد، خورشید یا سرما و گرما بیش از حد
 4. اشعه ماوراء بنفش
 5. حمام و دوش آب گرم طولانی
 6. مواد تشکیل دهنده صابون ها، مواد آرایشی یا پاک کننده های نامناسب
 7. برخی داروها

پوست سالم حاوی چربی های طبیعی هستند و وظیفه آنها نرم و لطیف کردن پوست می باشد و از طرفی همانند یک سد عمل می کنند و برای جلوگیری از رطوبت و تحریک مواد تحریک کننده عالی است. اما پوست خشک به طور مداوم نسبت به پوست طبیعی چربی کمتری تولید می کند. عوامل محیطی مانند باد، سرما، آلودگی و حتی هوای گرم رطوبت ضروری پوست را از بین می برد و باعث می شود پوست احساس خشکی، زبری و بدتر شدن شرایط پوست می شود. برای کمک به انواع پوست الخصوص پوست خشک بهتر است از نکات زیر پیروی کنید:

 • دوش را به حداقل یکبار در حمام اختصاص دهید و زمان آن را کوتاه کنید و حداقل ۲۰ دقیقه باشد.
 • استفاده از صابون ها یا پاک کننده های ملایم و خودداری از صابون های خوشبو کننده
 • درست بعد از استحمام از یک بادی اسپلش یا لوسیون مناسب استفاده کنید.

پوست چرب

پوست چرب به دلیل منافذ بزرگتر به راحتی چربی تولید می کند اما این مقدار به دلیل منافذ باز بیشتر از حد نیاز است و باعث جوش های سرسیاه و آکنه می شوند. اگر با یک دستمال صورت خود را پاک کنید و روی آن موادی باقی بماند شک نداشته باشید که پوست چربی دارید. صورت براق به ویژه در ناحیه T و چانه، لکه ها همه نشانه های گویای پوست چرب هستند. وقتی غدد سبوم بیش از حد تولید شوند، باعث تولید روغن های اضافی و در نهایت باعث براقیت پوست و مسدود شدن منافذ آن می شود.

چند نوع پوست داریم
چند نوع پوست داریم

پوست ترکیبی

پوست ترکیبی همانطور که از نامش مشخص است ترکیبی از پوست خشک و چرب است که از ناحیه T چرب و روی گونه هایتان لکه های خشک هستند، از طرفی منافذ روی بینی بزرگتر از قسمت های دیگر پوست می باشد. اساسا، پوست ترکیبی به این معنی است که این دسته از پوست ها دو یا چند بافت دارند. منافذ بینی، چانه و پیشانی بیش از حد فعال هستند، در حالی که منافذ گونه کمتر چرب می شوند و بیشتر رو به خشک بودن میروند. برخی از مرطوب کننده ها می توانند منافذ پوستی را مسدود و باعث ایجاد علائم مانند آفتاب سوختگی، استرس و کمبود شوند.

پوست حساس

پوست حساس به اکثر محصولات واکنش نشان می دهند و می توانند با کوچکترین سهل انگاری تحریک شوند. پوست های حساس همانند پوست های خشک تحریک پذیر هستند با این تفاوت که به نسبت سایر پوست ها باید بیشتر مراقبت کنید زیرا ممکن است با یک مشکل دچار لک، جوش، قرمزی و بسیاری از مشکلات شوید.

تفاوت انواع رنگ پوست و لایه زیرین چیست؟

رنگ سطح پوست در واقع همان رنگ لایه زیرین است، در حالی که ته رنگ انواع پوست لطیف تر از لایه زیر می باشد. میزان رنگ انواع پوست با توجه به مقدار ملانین یا رنگدانه های پوست موجود در بالاترین لایه پوست تعیین می شود. انواع رنگ پوست ها عبارتند از:

 • روشن
 • متوسط
 • تیره
 • تاریک

شاید اصطلاحات گرم، خنک یا خنثی را توسط گروه های مد و آرایش شنیده باشید. کسانی که با انواع رنگ پوست آشنا هستند به خوبی می دانند که پوست روشن زمینه خنک و پوست تیره ته رنگ گرم است یک فرضیه غلط می باشد و در واقع، انواع رنگ پوست تیره، متوسط ​​یا روشن می تواند رنگ پوست گرم، سرد و خنثی باشد.

ته رنگ پوست خنک: اگر رنگ پوست بیشتر به رنگ های آبی، صورتی و قرمز نزدیک باشد، رنگ آن در دسته سرد طبقه بندی می شود.

ته رنگ پوست گرم: اگر رنگ های زرد، هلویی و طلایی باشد رنگ آن در دسته گرم قرار داده می شود.

ته رنگ پوست خنثی: افرادی که هیچ کدام از خصوصیات پوست های گرم و سرد را ندارند جزو رنگ های خنثی هستند.

راهای مراقبت از انواع پوست
راهای مراقبت از انواع پوست

آیا انواع رنگ پوست با افزایش سن تغییر می کند؟

با افزایش سن تیرگی برخی از مناطق انواع پوست به وضوح دیده می شوند. علت این رنگ های تیره در انواع پوست افراد مسن به دلیل کمتر تولید شدن سلول های کلاژن ساز در برخی مناطق و افزایش رنگدانه است ملانوسیت ها است. همچنین انواع رنگ پوست می تواند با توجه به فصل و قرار گرفتن در معرض آفتاب تغییر کند، اما رنگ زیرین پوست همانطور باقی خواهد ماند و تغییری نمی کند.

مراقبت های نوع پوست من چیست؟

وقتی نوبت به مراقبت های نوع پوست من چیست میرسد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که همه چیزهایی را که قبلا خوانده یا شنیده اید را فراموش کنید! اگه میخوای به جواب سوالت یعنی مراقبت نوع پوست من چیست برسی به معرفی پوست های زیر دقت کنید که انواع پوست و خصوصیات آن را بیان کرده ایم و با دقت به مراقبت های آنها می توانید از پوست خود مراقبت و از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

مراقبت های پوستی
مراقبت های پوستی

پوست مختلط

قبلا به آن اشاره کردیم ترکیبی از دو پوست خشک و چرب که منطقه T یا همان خشک نیاز به توجه بیشتری دارد. نکاتی برای پوست ترکیبی را در زیر به آن اشاره کرده ایم که بهتر است برای حفظ سلامت پوست آنها را رعایت کنید. مراقبت از پوست مختلط کمی سخت است چرا که برای پاکسازی انواع پوست الخصوص پوست مختلط با مناطق چرب باید از روغن تمیز شوند و در عین حال باید مراقبت بود که مناطق خشک بیشتر از این خشک نشوند. بهترین کار برای پوست های مختلط استفاده از یک شوینده بدون پایان می باشد.

پوست خشک

خشکی پوست مشکلات زیادی به همراه دارد به ویژه این که نمی توانند به راحتی در در معرض نور خورشید یا باد قرار بگیرند. محافظت از پوست خشک با کرم های ضد آفتاب و لباس هایی مناسب مانند کلاه و عینک بسیار مهم است. حفاظت و مرطوب کنندگی کرم های ضد آفتاب برای کمک به هیدراتاسیون عمیق انواع پوست و حفاظت از UVA و UVB اشعه های مضر دقیقا همان چیزی است که پوست های خشک به شدت به آن احتیاج دارند.

استفاده از مرطوب کننده و نوشیدن حداقل ۲ لیتر آب می تواند به پوست خشک کمک قابل توجهی کند. کرم های روز با خصوصیت محافظت در برابر آفتاب به محافظت از انواع پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش کمک می کنند تا پوست رطوبت خود را حفظ کند اما این بدان معنا نیست که به امید کرم های مرطوب کننده ساعت ها در مقابل نور خورشید قرار بگیرید. سرم ها را در این بین فراموش نکنید زیرا یک افزودنی عالی برای پوست های خشک است.

پوست طبیعی

برای حفظ ظاهر سالم پوست طبیعی نیز همانند هر پوست دیگری نیاز به رطوبت و محافظت دارد. تمیز کردن و مرطوب کردن روزمره و لایه برداری عمیق یک بار در هفته برای از بین بردن آلودگی و سلول های مرده پوست بسیار مهم است. نکاتی که برای پوست طبیعی باید در نظر گرفت این است که مراقبت های منظم روزانه و شبانه پوست را برای شاداب نگه داشتن پوست تکرار کرد. لایه برداری ملایم باعث پاک شدن آلودگی ها و سلول های مرده پوست می شوند و با ماساژ آرام کرم مرطوب کننده صورت، گردش خون را تقویت می کنید که در جوان سازی و تقویت کلاژن های پوست بسیار موثر می باشد.

درمان اکنه صورت
درمان اکنه صورت

آیا محصولات مراقبتی در نوع پوست واقعی موثر هستند؟

محصولات مراقبت از پوست می توانند جنس واقعی و انواع رنگ پوست را تغییر دهند پس اگر از روتین مراقبتی پیروی می کنید نمی توان دقیقا به این پی ببرید که جنس پوستتان چیست. زمانی که محصولات مراقبت از پوست حاوی مواد مضر، لایه برداری های شدید و … را انجام می دهید مشکلاتی را ایجاد می که به طور روی جنس پوست تاثیر زیادی دارد.

به عنوان مثال، اگر پوستی مستعد آکنه دارید و از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید استفاده نمی کنید کنترل این پوست واقعا سخت است و هر روز به نسبت گذشته بدتر می شود. در صورتی که پوست چربی دارید و از محصولات نرم کننده نامناسب استفاده می کنید، پوست چرب تر می شود. در هر صورت با هر نوع پوستی که باشید با یک اشتباه مشکلات آن را تشدید خواهید کرد و جنس پوست را تغییر خواهید داد.

خرید سرم پوست صورت سالیسیلیک اسید ملائو با قیمت مناسب

چگونه تست تشخیص نوع پوست را باید انجام داد؟

اگر هنوز نمی دانید که پوست شما از چه نوعی است و به جواب سوال خود که نوع پوست من چیست نرسیده اید و یا در نوع آن شک دارید بهتر است تست تشخیص نوع پوست ساده خانگی را حتما انجام دهید تا مطمئن شوید. برخی به دلیل انواع رنگ پوست ممکن است همچنان در تشخیص نوع آن تردید داشته باشند. تست تشخیص نوع پوست خانگی بهترین راه حل برای شناختن بهتر جنس پوست می باشد. این کار بسیار راحت است، کافیست یک دستمال مرطوب را بردارید و به پوست خود بکشید در صورتی که روی آن اثرات تیره را مشاهده کردید بدانید که پوست چرب است و در غیر این صورت پوست خشک می باشد. بهترین زمان تست تشخیص نوع پوست چند ساعت بعد از حمام می باشد که پوست کاملا شسته و به راحتی با یک دستمال می توان نوع آن را تشخیص داد. توجه داشته باشید که اگر دستمال مرطوب با برخورد به بعضی از نقاط تیره شد پوست ترکیبی است.

منابع

bebeautiful.in
skinvision.com
skinkraft.com
nivea.co.uk
paulaschoice.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

چهار × 1 =