ترک پوستی امروزه یکی از دغدغه های افرادی است که به طور ناگهانی وزن خود را از دست داده اند و یا دوره بارداری را به اتمام رسانده اند. پوست سالم باید نرم، لطیف و مرطوب باشد، اما گهگاهی که رطوبت خود را از دست می دهد و با استفاده مکرر از کرم ها و لوسیون ها و نوشیدن آب فراوان، این رطوبت جبران نمی شود، پوست می تواند خشک و پوسته پوسته و منجر به ترک پوستی عمیق شود. زمانی که پوست شما آنقدر خشک است که باعث ایجاد ترک های شکاف دار و دردناک می شود، حتما به این فکر می کنید که چه باید کرد؟ تفاوت ترک پوستی با استریا چیست؟ آیا خشکی پوست می تواند در ترک های پوستی دخیل باشد؟

ترک پوستی چیست
ترک پوستی چیست

دلایل ترک پوستی و بهترین راه های درمان آن

ترک پوستی زمانی رخ می دهد که موانع بیرونی پوست به خطر بیفتد! که معمولا این علامت با خشکی و تحریک پوست خود را نشان می دهند، که دلایل زیادی برای ترک پوستی وجود دارد. پاها، دست ها، لب، شکم و … ممکن است در معرض ترک پوستی قرار بگیرند. اما استریا چیست؟ راه درمان استریا چیست؟

پوست بزرگترین اندام بدن است که نقش مهمی در تنظیم درجه حرارت بدن دارد و به عنوان سدی برای محافظت از بدن در برابر عفونت عمل می کند. توانایی آن برای کار به عنوان یک مانع موثر به حفظ سطح مطلوب رطوبت بستگی دارد. خشکی پوست می تواند حالت سفت، قرمز، پوسته پوسته، خارش داشته باشد و در موارد شدید حتی ترک بخورد. بیشترین ترک پوستی را می توان با درمان های خانگی کنترل کرد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. برخی از دلایل ترک پوستی عبارتند از:

 • خشکی پوست
 • اگزما (درماتیت آتوپیک)
 • پسوریازیس
 • افزایش سن
 • نوروپاتی دیابتی
 • بیماری تیروئید
 • بیماری کلیوی
درمان ترک پوستی
درمان ترک پوستی

خارش، ترک و خونریزی پوست خشک

خشکی بیش از حد پوست عواقب بسیاری به دنبال دارد که از شایع ترین آنها میتوان به ترک پوستی یا خونریزی اشاره کرد. در اصل دلیل این امر این است که پوست در صورت کمبود رطوبت خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و هنگام کشش یا تحت فشار قرار گرفتن آن، پوست آسیب می بیند و در صورت درمان نکردن آن ممکن است پیامدهای بسیاری را به دنبال داشته باشد.

خشکی پوست ابتدا منجر به قرمز می شود و سپس ترک پوستی ریز را به جای می گذارد. این ترک ها اغلب در امتداد خطوط طبیعی پوست وجود دارند و ممکن است باعث آسیب های جدی به پوست شوند. که در صورت مداوا نکردن آنها ترک ها می توانند عمیق تر شوند و در نهایت، ترک پوستی می تواند از طریق اپیدرم به مویرگ های پوستی گسترش یافته و منجر به خونریزی پوست شوند. لب، پاشنه پا، دست های ترک خورده نیز نتیجه رایج خشکی پوست هستند.

ترک پوستی چگونه ایجاد میشه
ترک پوستی چگونه ایجاد میشه

عفونت ترک پوستی

وقتی پوست خشک ترک می خورد، سد بین بدن و محیط خارجی که پوست ایجاد می کند از بین میرود. که می تواند باعث ورود باکتری ها به بدن شود و احتمال عفونت در بدن این افراد را افزایش می دهد. نواحی قرمز یا ملتهب روی پوست اغلب از علائم اولیه ایجاد عفونت و ترک پوستی است.

مقاله پیشنهادی: ویتامین های جوان ساز پوست کدام ها هستند؟

درماتیت آتوپیگ یا اگزما

درماتیت آتوپیگ، که به آن اگزما نیز گفته می شود، بیماری است که شامل قرمزی، التهاب و ترک پوستی می باشد که برخی افراد مستعد ابتلا به اگزما و خشکی بیش از حد پوست می تواند منجر به شروع یا شعله ور شدن این بیماری شود.

در بعضی موارد، خشکی پوست می تواند نشانه هشدار دهنده درماتیت آتوپیگ باشد. علاوه بر این، پوست بسیار خشک می تواند علائم اگزما را تحریک کرده و باعث خارش و ترک پوستی شدید در آن ناحیه شود که احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

پسوریازیس چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد یکی دیگر از علل ترک پوستی بیماری پسوریازیس است، که باعث تجمع سریع سلول های پوستی می شود. این تجمع سلول ها باعث پوسته پوسته شدن سطح پوست و ترک پوستی و دیگر مشکلات می شود که زیبایی افراد را به خطر می اندازد. از شایع ترین علائم آن قرمزی و ملتهب شدن پوست است که به سرعت روی پوست خود را نشان می دهد.

درمان طبیعی ترک پوستی
درمان طبیعی ترک پوستی

استریا چیست؟

زمانی که صحبت از ترک پوستی می شود بسیاری در مورد استریا بحث خواهند کرد و این سوال در ذهن آنها شکل می گیرد که استریا چیست؟ به راستی استریا چیست؟ استریا یکی از علائم کشش پوستی بسیار شایع است و بیش از ۷۰٪ مردم را درگیر می کند. علائم کششی معمولا به صورت نوارهایی از خطوط موازی روی پوست شما ظاهر می شوند.

خرید محصولات رفع ترک پوست با قیمت مناسب

وقتی با انگشتان خود علائم کشیدگی را لمس می کنید، ممکن است کمی برجستگی یا تورفتگی روی پوست خود حس کنید. گاهی اوقات، این علائم کششی با احساس خارش یا زخم در افراد مختلف روبرو هستند که در حین بارداری یا پس از آن یا بعد از یک تغییر ناگهانی وزن ظاهر می شوند. علائم کششی در دو نوع به صورت زیر وجود دارد:

 1. striae rubra علائم کشش قرمز یا جدید
 2. striae alba علائم کشش سفید یا قدیمی
درمان خانگی ترک پوستی
درمان خانگی ترک پوستی

اما علت ایجاد استریا چیست؟

برای درمان بهتر است قبل از هر چیز بدانید که علت ایجاد استریا چیست؟ علائم کشش یا استریا همانطور که از نامش پیداست، به دلیل کشش پوست ایجاد می شود که منجر به تغییر ساختار در لایه های عمیق پوست می شود. مطالعات میکروسکوپی در مورد علل اصلی کشش پوست و ترک پوستی یا استریا را تغییر در کلاژن و الاستین کاهش یافته و همچنین ورم پوستی (تورم) می دانند. توجه داشته باشید که علائم کششی اولیه افزایش تعداد رگ های خونی و التهاب را در پی دارد که در نتیجه باعث تغییر رنگ صورتی یا بنفش در پوست می شود.

علائم استریا چیست؟

برخی ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کنند و ندانند که نام این عارضه استریا است. اولین علائم کشیدگی خطوط صورتی تا بنفش رنگ در پوست افراد است که معمولا به صورت ضربدری روی تنه و طولی در اندام های مختلف ظاهر می شوند. کشیدگی های اولیه ممکن است با خارش ظاهر شوند که خارش آنها منجر به تحریک پوست می شود. با گذشت زمان، این علائم چروکیده و رنگ پریده می شوند که به آنها استریا آلبا گفته می شود. استریا معمولا در ناحیه شکم، بازوهای داخلی و … دیده می شود. همچنین اگر از کرم های استروئیدی با مقاومت بالا در این مناطق به طور منظم استفاده شود، ممکن است علائم کششی نیز در کشاله ران و زیر بغل بیشتر شوند.

برای ترک پوستی چی خوبه
برای ترک پوستی چی خوبه

چه کسانی در معرض خطر ترک پوستی هستند؟

موارد زیر افراد را در معرض خطر ترک پوستی بیشتر قرار می دهد:

 1. زنان
 2. پوست های سفید (داشتن پوست رنگ پریده)
 3. داشتن سابقه خانوادگی با علائم استریا
 4. باردار بودن
 5. داشتن سابقه زایمان نوزادان یا دوقلوهای بزرگ
 6. اضافه یا کاهش چشمگیر وزن
 7. استفاده از داروهای کورتون
ترک پوستی در کودکان
ترک پوستی در کودکان

مشکلات دیگر استریا چیست؟

بلوغ و افزایش وزن یکیاز علل به وجود آمدن استریا است. در وزنه برداران که با اضافه یا کاهش وزن اغلب روبرو هستند دچار کشیدگی در بازوها می شوند. همچنین در بلوغ، علائم کششی ممکن است در پشت، نواحی شکم و بازوها دیده شود.

بارداری علائم کششی به طور شایع در سه ماهه سوم بارداری ایجاد می شود. تصور می شود که این امر ناشی از تغییرات هورمونی و افزایش وزن مرتبط با بارداری باشد.

داروهایی همانند کرم ها، پمادها یا قرص های کورتیکواستروئیدها در صورت استفاده نامناسب و بدون نظارت متخصص پوست، ممکن است باعث ایجاد علائم کششی یا استریا شوند.

بیماری ها، برخی از بیمارها مانند سندرم کوشینگ، سندرم مارفان یا سندرم Ehlers – Danlos می توانند فرد را مستعد ابتلا به علائم کشیدگی یا همان استریا کنند.

تمامی این عوامل منجر شده است تا این افراد با خود بارها این سوال را مرور کنند که درمان قطعی استریا چیست؟

چرا ترک پوستی دارم
چرا ترک پوستی دارم

استریا چگونه درمان می شود؟

بعد از این که متوجه شدید استریا چیست بدون شک به دنبال راههای درمان استریا هستید. جالب است بدانید اکثر علائم کششی استریا با گذشت زمان محو می شوند. کشیدگی های قرمز زودتر از کشش های سفید و قدیمی قابل درمان هستند. ترک های پوستی یکی از مهمترین مشکلات زیبایی پوست است. ترک های پوستی را می توان پارگی زیر لایه های پوست با توجه به موقعیت کشیده شده آن توصیف کرد.

خونریزی های جزئی در پوست وجود دارد، در نتیجه آن تغییر رنگ می دهد و خود را از بنفش مایل به قرمز نشان می دهد. ترک پوست با پیر شدن و گذر زمان سفید می شود و به صورت ترک سفید در پوست دیده می شود. ترک ها در افرادی که پوستی تیره دارند به دلیل سفید بودن واضح تر است. دلایل عمده ترک های پوستی افزایش سریع وزن و بارداری است. بیشترین مکان ها باسن، پاها، ران ها، شکم و بازوها است.

چی برای ترک پوستی خوبه
چی برای ترک پوستی خوبه

آیا می توان از ترک های پوستی جلوگیری کرد؟

برخی از افراد به دلیل ورزش، رشد بدن آنها در برابر واکنش های جدید و پیشرفته به دلیل نداشتن تمرین و حرکات از قبل باعث ترک بر روی بازو، ران، شکم و … می شوند. در اینجا روش هایی وجود دارد که می تواند از ایجاد ترک در پوست جلوگیری شود.

از حرکات سریع خودداری کنید

بدنسازان در دوره تمرین های خود به سرعت وزن اضافه می کنند، که انعطاف پذیری بدن افراد متفاوت است. اگر چه تغییر ناگهانی، معمولا به ترک های پوستی ختم می شود، اما با حرکات آهسته و پیوسته می توان تا حدودی از استریا یا ترک های پوستی جلوگیری کرد.

حفظ رطوبت سطح پوست

در صورت افزایش ناگهانی وزن، سطح رطوبت پوست افت می کند. کاهش سریع رطوبت پوست باعث ایجاد ترک می شود. برای جلوگیری از استریا می توان از کرم های مرطوب کننده یا نوشیدن مایعات زیاد کمک گرفت. با وجود استفاده از کرم در مرحله ممکن است شاهد ترک هایی باشید اما با رشد پوست باعث کشش عضلات می شود که می تواند تعادل را روی پوست برقرار کند. روش دیگری که برای جلوگیری از ایجاد علائم کشیدگی استفاده می شود، مصرف مقدار زیادی آب است. مصرف روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب به جلوگیری از ترک پوست کمک می کند.

بهترین مکمل های زیبایی
بهترین مکمل های زیبایی

مصرف مکمل ها

مکمل ها نه تنها ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می کنند بلکه در کلاژن سازی و کشش سطح پوست موثر هستند و می توانند در کاهش خطوط و علائم استریا تاثیرگذار باشند. ویتامین A، E  را به عنوان مکمل یا غذایی مصرف کنید زیرا سرشار از مواد معدنی است و دریافت آن در جوانسازی پوست بسیار عالی هستند.

روغن ها را در سبد غذایی خود قرار دهید، روغن ماهی های مختلف، روغن زیتون از برترین روغن ها برای کاهش استریا شناخته شده اند که به وفور در روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ یافت می شود که برای پوست بسیار مفید هستند. به رطوبت سطح پوست و خاصیت ارتجاعی آن کمک می کنند و از ایجاد ترک ها تا حدودی جلوگیری می شود. فراموش نکنید که مصرف مواد معدنی مانند روی، برای سلامت پوست مفید است. اگر روی زیادی مصرف می کنید از بروز علائم کشیدگی در آینده جلوگیری می کنید.

مقاله پیشنهادی: روغن پوست کدام ها هستند؟

نکات مهم ورزش

قبل از تمرینات بهتر است حرکات کششی را انجام دهید تا پوست آماده شود و حین وزنه زدن یا دیگر حرکات با شوک روبرو نشود و از استریا نیز به نوعی جلوگیری شود. ورزشکاران توجه داشته باشید که از انجام تمرینات سنگین و استروئیدها یا داروهای دوپینگ جدا خودداری کنید. این داروها، اثر آنابولیک را تحریک می کنند، که به تشکیل ترک ها اضافه می شود. این داروها طبیعی نیستند و می توانند به اندام های دیگر نیز آسیب برسانند.

چگونه زیبا باشیم
چگونه زیبا باشیم

از کرم موضعی هیدروکورتیزون استفاده کنید

استروئیدهایی مانند هیدروکورتیزون برای کمک به کاهش علائم اگزما بسیار عالی هستند. کرم هایی مانند این نه تنها می توانند به کاهش شراره های اگزما کمک کنند، بلکه در صورت تحریک یا ترک پوستی باعث بهبود سریعتر آن می شوند. این کرم ها معمولا یک یا دو بار در روز استفاده می شوند. اگر به محصول قوی تری علاقه مند هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. محصولات مشابهی مانند کریسابورول، پیمکرولیموس یا تاکرولیموس برای شما می تواند نتایج فوق العاده ای به همراه داشته باشد.

استفاده از دستکش حین کار

ترک پوستی دست شوخی بردار نیست و برای مراقبت از آنها باید پیشگیری کرد. شما هر روز از دستان خود برای صدها کار کوچک استفاده می کنید، به این معنی که آنها به محافظت بیشتری نیاز دارند و گر چه این یکی از ساده ترین درمان های خانگی برای اگزما است، اما هنوز هم موثر هستند.

یک جفت دستکش ضد آب در جلوگیری از ترک پوستی یا عفونت، می تواند از بسیاری مشکلات پیشگیری کند. استفاده از این دستکش ها هنگام انجام کارهایی که دستان شما را در تماس با آب قرار دهد بسیار مهم است. برخی از این فعالیت ها شامل شستن ظرف ها، شستن لباسشویی یا پخت و پز است.

خط های شکم رو چیکار کنیم
خط های شکم رو چیکار کنیم

مرطوب کننده ها را فراموش نکنید

مرطوب نگه داشتن پوست بسیار مهمتر از قرار دادن لوسیون در روال مراقبت از پوست هر روز است. در فصل سرد زمستان، استفاده از مرطوب کننده ایده خوبی است. علاوه بر کمک به مرطوب نگه داشتن پوست، می تواند به رطوبت سازی و جلوگیری از ترک پوستی کمک شایانی کند.

خرید بهترین مرطوب کننده و ترمین کننده پوست با قیمت عالی

عوامل تحریک کننده را کاهش دهید

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای جلوگیری از خشکی، ترک خوردگی پوست و برافروختگی اگزما انجام دهید، درک این مسئله است که چه چیزی باعث تحریک پوست شما می شود. محصولی که هر روز استفاده می کنید ممکن است دلیل خارش و خشکی پوست شما باشد!

استفاده از ضد آفتاب

از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید، ضد آفتاب به تنهایی نمی تواند از بروز علائم استریا جلوگیری کند، اما به طور کلی باعث بهبود سلامت و ظاهر کلی پوست می شود. نور خورشید خطر سرطان پوست را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث از بین رفتن فیبرهای کلاژن پوست شود.

بهترین روغن های برای پوست

کدام غذاها برای کشش پوست مفید هستند؟

برای آبرسانی به پوست خود باید آب بنوشید. آجیل، مغز دانه ها، آووکادو، ماهی، سبزیجات برگ سبز و چای بابونه را برای پوست مرطوب و کشش طبیعی آن مصرف کنید. با مصرف این مواد غذایی می توانید از مشکلات پوستی جلوگیری کنید.

غذاهای مضر پوست کدامند؟

بدون شک همه ما میدانیم که غذای سرخ شده روغنی برای پوست بسیار مضر هستند. غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی سدیم، شکر و چربی های ترانس هستند می توانند سلامت درونی و بیرونی را به خطر بیندازند. اگر می خواهید سلامت پوست خود را بهبود بخشید، بهتر است از مصرف این منابع خودداری کنید.

مشکل پاره شدن پوست
مشکل پاره شدن پوست

روغن های اساسی برای درمان ترک پوستی

برخی از روغن های اساسی در کاهش علائم کششی استریا یا درمان ترک پوستی موثرتر از سایر روغن ها هستند. روغن های اساسی قبل از استفاده باید در روغن حامل رقیق شوند. برخی از بهترین گزینه ها برای درمان ترک پوستی شامل موارد زیر هستند.

روغن آرگان

روغن آرگان اصل مراکش یک محصول طبیعی محبوب برای مراقبت از پوست، مو و حتی ناخن ها است که از هسته درخت آرگان برای تهیه آن استفاده می شود. برخی از تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان می تواند خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، که تا حدودی در کاهش یا جلوگیری از ایجاد علائم کششی و ترک پوستی موثر است. این ماده می تواند به صورت موضعی برای افزایش قابلیت ارتجاعی پوست مصرف می شود.

روغن بادام تلخ

همانطور که میدانید چند نوع بادام وجود دارد که دارای خواص بیشماری هستند و به همین منظور برای تهیه و استفاده بیشتر از این محصول از بادام تلخ روغن تهیه و روانه بازار شده است که طرفداران بیشماری دارد. روغن بادام تلخ در طی دراز مدت باعث کاهش علائم کشیدگی ناشی از بارداری و انواع ترک پوستی می شود.

روغن های طبیعی پوست

روغن نارنجی تلخ

اسانس پرتقال تلخ از پوست میوه تلخ پرتقال استخراج می شود. مطالعات نشان می دهد که این روغن پوست را روشن می کند و از ترک پوستی تا حدودی جلوگیری می کند که این اقدامات می توانند به طور بالقوه باعث کاهش علائم کششی در افراد شوند. توجه داشته باشید افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است هنگام استفاده از اسانس نارنجی تلخ با تحریکات پوستی روبرو شوند.

روغن اسطوخودوس

یکی از معروف ترین روغن های اساسی که تا به امروز مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است روغن اسطوخودوس می باشد که علاوه بر درمان ترک پوستی و کشش یا استریا به ترمیم زخم نیز کمک می کند. اسانس اسطوخودوس به دلیل خاصیت آرام بخشی که دارد بیشتر شناخته شده است. که خواص آن بدینجا ختم نمی شود و از بارزترین تاثیرات آن بهبود زخم ها و علائم کششی بوجود آمده بر روی پوست است. روغن اسطوخودوس تولید کلاژن را افزایش می دهد و بافت همبندی جدیدی را ایجاد می کند که ترمیم زخم را با سرعت بیشتری انجام می دهد.

اسانس کندر

شاید باورش سخت باشد اما اسانس روغن کندر قرن ها به دلیل خواص درمانی و درمان انواع بیماری های پوستی مورد توجه قرار گرفته است. علت اصلی محبوبیت کندر این است که به راحتی وارد پوست می شود و اسیدهای فولیک و ویتامین های موجود در روغن انار که فواید آنتی اکسیدانی برای پوست دارد را به راحتی تزریق می کند و علاوه بر لطافت به سلامت پوست و درمان ترک پوستی نیز کمک می کند.

درمان ترک پوست با لیزر

ترک هایی ایجاد شده در صورت افتادگی معده می تواند با عمل برداشتن شکم از بین برود. بعد از بارداری ترک ها اغلب در قسمت پایین معده پدیدار می شوند که با عمل لیفت شکم می توان این موارد را از بین برد. ترک هایی که در قسمت های دیگر بدن ایجاد می شوند می توانند با لیزر تا حدی بهبود یابند.

ترک هایی که در باسن، پاها و یا قسمت های دیگر ایجاد می شوند با لیزر درمان می شوند، گاهی اوقات در ۲ تا ۳ جلسه برای درمان کافی است. استفاده از لیزر با بی حسی موضعی انجام می شود. بعد از چند هفته طول دوره بهبودی ترک و کاهش عمیق آن را شاهد خواهید بود. درمان ترک ها با لیزر، لایه فوقانی پوست ترک خورده و پاره شده تجدید می شود و پارگی درم بهبود می یابد. لیزر بر روی بافت های عمیق و همچنین بهره وری سلول برای بهبود ترک پوست تاثیر می گذارد.

منابع

dermcoll.edu.au
healthline.com
medicalnewstoday.com
news-medical.net
orak11.com
stylecraze.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

13 + چهار =