از بهترین روش های جراحی زیبایی که می توان با یک تیر دو نشان زد، تزریق چربی است. تزریق چربی از روش هایی است که در بین بانوان طرفداران بیشتری دارد. در این روش با برداشتن چربی های اضافه از ناحیه های مختلف بدن علاوه بر فرم گرفتن آن قسمت از بدن می توان چربی های خارج شده را به قسمت های دیگر تزریق نمود. معمولاً چربی های خارج شده از ناحیه شکم، ران و کمر می باشد. در واقع تزریق چربی تغییرات زیادی را در نواحی مختلف بدن به وجود می آورد. تزریق چربی موجب افزایش کلاژن موجود در پوست می شود و چین و چروک های ناشی از کاهش چربی را از بین می برد. 

یکی از موثرترین راه های جوانسازی و همچنین جبران نمودن مقدار چربی هایی که در پوست از بین رفته است تزریق چربی می باشد که تزریق چربی موجب پوشش دادن حفره های موجود بر روی پوست صورت می‌ گردد و قسمت های مختلف بدن و صورت را اصلاح می‌ کند. در واقع پیوند چربی جزء روش هایی است که از بدن فرد بافت چربی برداشته می‌ شود و طی پروسه های فرآوری، به قسمت های مختلف زیر پوست تزریق می گردد. معمولاً چربی به دست آمده از بدن شخص جزء چربی هایی است که بافت پیوندی مناسب داشته و موجب رفع نواقص صورت می گردد. تزریق چربی از روش های مورد تایید سازمان بهداشت است که کمترین میزان عوارض را دارد و اثرات آن نیمه دائمی و دائمی هستند. البته بسته به نحوه تزریق و همچنین میزان چربی میزان ماندگاری آن متفاوت می گردد.

از بین بردن چین و چروک شکمی
تزریق چربی در شکم

کاربرد تزریق چربی در قسمت های مختلف بدن

به هنگام افزایش سن بافت پوست هم تغییراتی خواهد داشت که از جمله تغییرات پوست باید به افتادگی بافت‌ های نرم پوستی اشاره نمود که در نتیجه این امر، چین و چروک های عمیق بر روی پوست به وجود می آیند و چهره را پیرتر نشان می دهند. معمولا چین و چروک ها بیشتر در اطراف بینی، دور چشم و خطوط لب هستند که این قسمت ها علاوه بر اینکه با افزایش سن نازک تر می شوند با کاهش حجم چربی نیز روبرو می گردند. امروزه پزشکان متخصص پوست و مو و زیبایی برای افرادی که دچار افتادگی پوست و یا چین و چروک پوستی هستند روش هایی مثل لیفتینگ یا استفاده از فیلرها و تزریق چربی را پیشنهاد می دهند.

تزریق چربی از کم خطر ترین روش های زیبایی است که به افزایش استحکام بافت پوست کمک می کند و چین و چروک های قرار گرفته بر روی پوست را از بین می‌ برد. تزریق چربی در بدن بر روی قسمت‌ های مختلف انجام می شود که از جمله این قسمت ها می توان به صورت، سینه و باسن اشاره نمود. در قسمت های مختلف صورت مثل خط خنده، پلک، چشم ها و خط اخم با کم شدن بافت چربی چین و چروک های زیادی ایجاد می‌ شود که می‌ توان از طریق تزریق چربی آنها را برطرف نمود. در مواردی که زیر چشم کبودی داشته و یا لاغر است می توان قسمت های لاغر و فرورفته را با تزریق چشم چربی برجسته نمود. برجسته سازی باسن و بزرگ کردن سینه ها از دیگر کاربردهای تزریق چربی می باشد که سبب خوش فرم تر نمودن سینه و باسن می شود. در برخی مواقع از تزریق چربی برای جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان هم استفاده می گردد.

مراحل تزریق چربی و پیوند چربی

برای اینکه تزریق چربی انجام شود نیاز به طی کردن مراحل متعدد می باشد. ابتدا برای اینکه بتوان چربی را از محل مورد نظر برداشت آن قسمت باید کاملاً ضد عفونی شود و با استفاده از بی حسی موضعی کاملا بی‌ حس گردد. سپس با سرنگ هایی که مخصوص هستند با سوراخ های کوچک بر روی پوست چربی ها با فشار کمی از درون بافت چربی خارج شده و بیرون کشیده می شوند. پس از خروج چربی ها پس از چندین بار شستشو دادن آنها با سرم تمامی ناخالصی های چربی از بافت آنها جدا می شود و به اصطلاح سانتریفیوژ می‌ گردد.

پس از انجام عملیات مختلف انتقال چربی به بافت پوست انجام می گردد و چربی های خارج شده از بافت بدن، آماده انتقال و پیوند می گردند. برای تزریق چربی هم قسمتی که قرار است چربی به آن قسمت تزریق شود با بیحسی موضعی بی حس شده و حدود دو الی سه ساعت تزریق آن انجام می‌ شود. البته زمان این عمل با توجه به محل عمل و همچنین مقدار تزریق متفاوت است. اما به طور کلی باید بدانید که این نوع عمل از عمل های سرپایی بوده که بیشتر در مطب انجام می شود. تزریق چربی از عمل های غیر تهاجمی است که با تکنیک های استاندارد ابتدا چربی های نواحی مختلف بدن مثل باسن، ران یا شکم را خارج نموده و از طریق طی کردن مراحل مختلف اقدام به تزریق چربی به نواحی مختلف بدن می نمایند.

بزرگ کردن لب با تزریق چربی
تزریق چربی در لب

مزایا و معایب تزریق چربی

با به وجود آمدن روش درمانی جوانسازی پوست از طریق تزریق چربی بسیاری از افراد توانسته اند با این روش، چین و چروک های پوستی خود را کاملاً محو نمایند و از یک روش عالی برای درمان آنها استفاده کنند. استفاده از این روش برای پوست مزایایی دارد که از مهمترین مزایای این روش درمانی می توان به بهبود بافت پوست اشاره نمود. همچنین در روش تزریق چربی به بافت پوست جوانسازی پوست انجام می‌ شود و بسیاری از چاله هایی که ناشی از جوش و آکنه هستند از بین می روند. در روش تزریق چربی، چربی های گرفته شده از بدن خیلی سریع جذب قسمت های تزریق شده می گردند و دیگر نیازی به تکرار درمان و مراجعه مجدد نمی باشد. از لحاظ هزینه نیز این نوع از روش جوانسازی مقرون به صرفه است و ماندگاری آن حدود ۳ تا ۵ سال می باشد. این روش می‌ تواند فرم صورت را اصلاح نموده و چهره شما را زیبا تر نماید. 

ضمن اینکه امکان تزریق چربی  علاوه بر صورت به تمامی قسمت های بدن هم وجود دارد و این چربی ها به سرعت به بافت بدن جذب می شوند و ظاهری طبیعی به خود می گیرند. به دلیل اینکه چربی های تزریق شده از بدن خود شما استخراج می گردند دارای مزایای زیادی هستند. اما گاهی اوقات تزریق چربی معایب و عوارضی هم دارد که یکی از آنها طولانی بودن دوره نقاهت است. برخی از افراد پس از انجام عمل تزریق چربی دچار واکنش های آلرژیک می شوند. ضمن اینکه ممکن است به بافت اصلی بدن هم صدمه برسد. در برخی مواقع جای زخم بر روی بدن باقی می ماند. اگر کلینیک های تزریق چربی موارد بهداشتی را به خوبی رعایت نکنند، ممکن است عفونت های پوستی به وجود آید. اما باز هم به نسبت دیگر روش های جوانسازی این روش جزء روش های استاندارد بوده که عوارض کمتری دارد.

مقاله پیشنهای: آشنایی با مواد غذایی پیر کننده پوست!!!!

چه زمانی تزریق چربی به صورت انجام می شود؟

پزشکان متخصص پوست مو و زیبایی عمل تزریق چربی را به هنگامی که چین و چروک ها عمیق تر هستند به افراد توصیه می کنند. در این روش پزشک بر اساس تشخیص خود، میزان مشخص از چربی را در قسمت های مختلف صورت تزریق می کند. اما اگر می خواهید بدانید که چه زمانی تزریق چربی به صورت انجام می شود باید عنوان گردد که در هنگامی که چین و چروک های اطراف بینی و دهان بسیار زیاد شده‌ اند. معمولاً خط خنده به مرور زمان عمیق‌ تر می‌ شود و ظاهری زشت به خود می‌ گیرد، اما با تزریق چربی می توان خطوط خنده را از دور لب محو نمود.

همچنین با استفاده از روش تزریق چربی به راحتی می توان حجم لب ها را نیز بیشتر کرد و موجب برجسته نمودن چانه و گونه ها شد. برخی از افراد از فرورفتگی شقیقه ها و زیر چشم خود ناراحت هستند که با این روش می توان فرورفتگی های صورت را هم برطرف کرد. استفاده از تزریق چربی باعث محو نمودن جای زخم می شود و بسیاری از لکه های ناشی از جوش و آکنه را از بین می برد. در افراد سن بالا که دچار افتادگی و شلی پوست شده‌ اند، این روش موجب برطرف نمودن افتادگی و شلی پوست می گردد و موجب جوانسازی پوست می‌ شود؛ بنابراین یکی از روش های عالی برای جوانسازی می باشد که مواد تزریق شده از بافت چربی موجود در بدن استخراج می شود.

تزریق چربی برای از بین بردن چین و چروک پیشانی
از بین بردن چروک پیشانی

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

یکی از سوالات رایج در بین افرادی که قصد انجام تزریق چربی را دارند این است که ماندگاری این روش چقدر می باشد؟ لازم است بدانید که ماندگاری تزریق چربی در پوست به دو عامل بستگی خواهد داشت که اولین عامل نقش بسیار موثری در میزان ماندگاری این روش دارد. اولین عامل مهم در میزان ماندگاری تزریق چربی مهارت پزشک است که اگر پزشک میزان چربی مورد نیاز برای تزریق به پوست را بداند و فرآیند استخراج آن را به درستی و با سوزن مخصوص انجام دهد، قطعاً میزان ماندگاری چربی ها در پوست افزایش پیدا می کند و سطح پوست کاملا برجسته و صاف می شود.

عامل دیگر در ماندگاری این روش خود افراد می باشند که اگر به توصیه های پزشک کاملاً گوش دهند و مراقبت هایی که پزشک در نظر می‌ گیرد را درست انجام دهند، میزان ماندگاری تزریق چربی در پوست آنها افزایش پیدا خواهد نمود. برای اینکه بتوان ماندگاری و سلامت نتیجه عمل را حفظ نمود، حتماً باید به صورت مداوم با پزشک ارتباط برقرار کرد. بهتر است که ماهی یک بار به پزشک مراجعه نموده و شرایط مد نظر خود را به او اطلاع دهید تا پزشک با بررسی‌ های لازم بتواند تصمیم قطعی برای شما بگیرد.

افراد مناسب جهت انجام تزریق چربی 

افرادی که می خواهند تزریق چربی انجام دهند باید با بهترین متخصصین پوست مشورت نمایند تا بتوانند توصیه های لازم را از این افراد دریافت کنند و سپس اقدام به انتقال چربی به پوست خود نمایند. هنگامی که افراد کاندید شده برای تزریق چربی به متخصص پوست مراجعه می کنند این افراد به آنها می‌ گویند که آیا نیازمند تزریق چربی در بافت پوست خود هستند یا خیر.  به طور کلی باید بدانید که در هنگام انجام متدهای زیبایی از جمله تزریق چربی باید انتظارات واقع بینانه داشت تا بتوان بهترین نتیجه را از عمل انجام شده دریافت نمود.

اما به طور کلی بیمارانی که کاندید تزریق چربی به بدن یا صورت خود می شوند، افرادی هستند که دچار اضافه وزن بوده اند و با کاهش وزن بافت بدن آنها شل شده است. به هنگامی که این افراد به ثبات وزنی می رسند می توانند شل شدگی پوست خود را با این روش از بین ببرند. روش تزریق چربی برای افراد جوانی که دارای چین و چروک های عمیق در قسمت چانه یا گودی زیر چشم هستند هم مناسب است.  بیمارانی که در حوادث مختلف مثل ضربه یا سوختگی قسمت هایی از بدن خود را از دست داده‌ اند هم می‌ توانند از این روش برای پر نمودن قسمت های مختلف بدن استفاده کنند. تزریق چربی یکی از روش های کم خطر و غیر تهاجمی است که امروزه بسیار رایج شده و افراد زیادی به دنبال جوانسازی به این روش هستند.

سوالات متداول در مورد تزریق چربی

  1. زمان بهبودی پس از تزریق چربی در صورت چه مقدار است؟ مدت زمان بهبودی که پس از تزریق چربی به بیمار در نظر گرفته می شود با توجه به حجم چربی تزریق شده، شرایط بدنی و سن افراد متفاوت است. معمولاً تمامی افراد حدود ۷ الی ۱۰ روز باید استراحت کنند تا بهبود اولیه حاصل شود، اما پس از شش ماه نتایج نهایی آنها مشخص می شود.
  2.  آیا تزریق نمودن چربی در بدن برای کاهش وزن مفید می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید عنوان شود که معمولاً هدف تزریق چربی کاهش وزن نیست و چربی ها از قسمت هایی که برداشته می شوند برای افراد تغییر سایز ایجاد نمی کنند.
  3.  آیا پس از کاهش یا افزایش وزن نتایج تزریق چربی از بین می رود؟ همانند قسمت های دیگر بدن، سلول‌ های چربی هنگامی که به بافت پوست تزریق می‌ شوند با افزایش یا کاهش وزن حجم آنها کم یا زیاد می شود. پس از انجام این روش معمولا به افراد توصیه می شود که وزن ثابتی داشته باشند تا مدت زمان ماندگاری این روش طولانی تر باشد.

پیوند

drparsian.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

سه + ده =