روغن مو به دسته ای خاص و منحصر به فرد از لوازم آرایش گفته می شود که برای فرم دادن و تنظیم کردن مو ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه مدل ها و انواع بسیار زیادی از این محصول در بازار وجود دارد و هر کدام از این مدل ها هم ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند. اگر شما هم قصد خرید و استفاده از انواع مختلف این محصول را دارید، باید در مورد نکاتی خاص، اطلاعات ویژه ای داشته باشید تا این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

روغن مو چیست
روغن مو چیست

روغن مو چیست؟

بدن و سر انسان، به طور معمولی توانایی ترشح و تولید مدل خاصی از روغن با نام سبوم را دارد. این روغن از پیازچه های درونی مو ترشح می شوند. محصولات مشابه این روغن عبارت اند از روغن هایی همچون لانولین!

هنگامی که این روغن برای مرطوب کردن و چرب کردن مو ها کافی نیستند، شما باید از محصولات جایگزین استفاده کنید تا مو های خود را مناسب نگه دارید. برخی از تولید کنندگان با استفاده از سبزیجات و مواد معدنی روغن هایی را تولید می کنند که برای کاربرد های تبلیغاتی و معمولی بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. روغن نارگیل و روغن سیر دو عدد از محبوب ترین محصولاتی هستند که در این دسته ها قرار می گیرند. روغن مو برای براق کردن، شفاف کردن و زیبا تر کردن مو های سر شما مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف و نکته استفاده از این محصول چیست؟

بر اساس گفته های جازمین مارینسکی، یک متخصص پوست و مو اهل تورنتو کانادا، هنگامی که مو های ما تحت فشار قرار می گیرند و یا اینکه درون جمجه فعالیت های شیمیایی بیشتر می شود، به راحتی می میزند. اگر به خاطر وجود روغن های طبیعی مثل سبوم که در بالا به آن اشاره شد نبود، مو های ما هیچگاه براق و چرب نمی شدند و آسیب های زیادی می دیدند.

مقاله پیشنهادی: شامپو ضد شوره چه ویژگی هایی دارد؟

همچون پوست، برای سالم نگه داشتن وضعیت مو های سرمان هم نیازمند یک سری روغن و لوازم نگهداری خاص هستیم. هنگامی که شما از روغن های شیمیایی و بیرونی برای تقویت مو ها استفاده کنید، این محصولات بر روی پیازچه و ریشه مو اثرات بسیار زیادی گذاشته و می تواند وضعیت سلامت و ترمیم پوست سر و مو را بهبود ببخشد.

نظر متخصصان در مورد استفاده از انواع این روغن چیست؟  

متخصصانی همچون جازمین مارینسکی و بابی الیوت، در این مورد است که بهتر است که از این محصولات در زندگی روزمره خود استفاده کنیم. چرا که این محصولات می توانند اثرات جالبی بر روی مو های ما بگذارند و سلامت آن را تا حد بسیار زیادی افزایش دهند. اگر بافت مو های شما آسیب دیده و یا خشک شده است، بهتر است که از این محصولات به عنوان یک ابزار استفاده کنید تا سطح مویی صاف و ساده داشته باشید. اگر شما بر روی میزان مصرف شده از روغن تسلط داشته باشید، می توانید بوی محصور را هم کنترل کنید و به مو های خود بوی مطلوبی اضافه کنید.

چرا باید از روغن مو استفاده کرد
چرا باید از روغن مو استفاده کرد

آیا استفاده از روغن مو اجباری است؟

تغذیه مو ها با استفاده از روغن مو های مختلف همچون روغن سیر، همچون تغذیه و تامین مواد مورد نیاز بدن با غذا است. شما همیشه باید با استفاده از روغن های مختلف مو هایتان را تغذیه کنید تا مطمئن شوید که آنها به طور کامل سالم، سلامت، ضخیم و بلند می مانند. در لیست زیر شما می توانید برخی از بهترین فواید استفاده از روغن مو را مشاهده کنید.

خرید انواع روغن طبیعی برای رشد و تقویت موی شما

  • اضافه کردن مواد معدنی و ویتامین های مختلف به مو و پوست سر
  • کمک به رشد بهتر مو و بهبود وضعیت کلی سلامت به خصوص اگر از روغن سیر استفاده شود.
  • از بین برن خارش مو های شما
  • تغذیه ریشه مو و بهبود رشد آن
  • روغن هایی همچون روغن سیر می توانند مشکلات پوستی سر را هم از بین ببرند و سر شما را ترمیم کنند.
طریقه استفاده از روغن مو
طریقه استفاده از روغن مو

چگونه از روغن مو استفاده کنیم؟

استفاده از روغن مو روش ها و فرآیند های مختلفی داشته که در این قسمت از مقاله قصد داریم به آنها بپردازیم. به علت زیاد بودن روش ها و راه های استفاده از این محصول با ارزش، ما نمی توانیم همه این روش ها را برای شما شرح دهیم اما، قصد داریم تا بهترین روشی که در زندگی امروزه ما موجود است را برایتان بازگویی کنیم تا از آن استفاده نمایی.

روغن مو طبیعی
روغن مو طبیعی

مرحله اول: انتخاب یک روغن مناسب بسته به نوع مو ها و پوست سر و جمجمه شما!

روغن هایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند، در دو نوع اصلی یعنی معمولی و ترکیبی در بازار عرضه می شوند. روغن نارگیل، جوجوبا، روغن سیر و روغن آووکادو محبوب ترین روغن های ساده این محصول هستند که امروزه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. اول از همه، شما باید مطمئن شوید که از روغن مناسبی برای موهایتان استفاده می کنید. اگر جمجمه شما چرب است، بهتر است که از روغن های سبک استفاده کنید. اگر مو ها و جمجمه شما به شدت خشک هستند، بهتر است که از روغن های سنگین تر استفاده کنید.

در لیست زیر برخی از محبوب ترین روغن ها آمده است.

  • روغن سیر
  • روغن نارگیل
  • روغن جوجوبا
  • روغن آلموند
  • روغن زیتون

مرحله دوم: انتخاب روغن مو مخصوص شما!

این مرحله، یک مرحله اجباری نیست! اما با عین حال، روغن های اسانسی می توانند در از بین بردن و اتمام بیماری های مختلف پوستی همچون خشکی پوست سر یا شوره سر موثر واقع شوند. تمامی این روغن ها به طور کامل طبیعی بوده و از گیاهان استخراج می شوند. شما می توانید بسته به کاربردی که برای روغن اسانسی در نظر گرفته اید، یک مدل را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی: پاک کردن آرایش چشم با روش های مختلف

در هنگام تصمیم گیری شما باید عواملی همچون وضعیت پوست سر، وضعیت مو ها، وضعیت خشکی و چربی پوست سر و وضعیت سلامت جمجمه را مدل نظر خود قرار دهید و سپس خرید کنید. روغن های اسانسی باید در روغن های معمولی رقیق شوند چرا که به شدت قوی بوده و می توانند حساسیت های قسمت های مختلف پوست شما را تحریک کنند. پس حتما باید دوز کمی از آن را در روغن های معمولی و حمل کننده حل کنید.

مرحله سوم: دما دادن به روغن مو!

یکی از مهم ترین مراحلی که شما باید توجه بسیار زیاد و ویژه ای به آن داشته باشید. افزایش دما و گرم کردن روغن مو است. شما باید دما روغن مویتان را زیاد کنید تا وقتی که به طور کامل گرم شود. هنگامی که شما از روغن های گرم به جای روغن های سرد تر استفاده می کنید، اجازه می دهید که روغن به اعماق پوست و لایه های زیرین پوست شما نفوذ کند و چرخه پوست و اکسیژن زیر پوست را بهبود ببخشد. البته، همه روغن ها نیاز به انجام این کار را ندارند. روغن سیر مثالی از آنها است. استفاده از این کار، تاثرات نهایی روغن مو را بیشتر کردن و می تواند لایه خارجی پوست سر شما را تا حد بسیار زیاد تحت تاثیر خود قرار دهد. لازم نیست که حتما روغن را داغ کنید. همین که آن را کمی گرم تر کنید کافی است.

ماساژ مو
ماساژ مو

مرحله چهار: ماساژ دادن جمجمه و کف سر برای استفاده از روغن مو

شما قبل از استفاده از روغن مو بر روی سر خود، حتما باید سرتان را ماساژ دهید. ماساژ دادن می تواند فرآیند جذب روغن توسط پوست را بهبود ببخشد. همچنین، به این نکته توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از روغن مو هم شما باید به آرامی روغن را به درون پوست ماساژ دهید. اگر مو های شما فر است، شما می توانید با استفاده از کش مو، موهایتان را به تکه های مختلف تقسیم کنید تا این کار راحت تر صورت گیرد.

از حرکات و فرم های چرخشی برای تزریق روغن به سر خود استفاده کنید. هنگامی که کارتان با جمجمه تمام شد، مالیدن و ماساژ دادن را ادامه دهید تا به انتهای مو های خود برسید. همانطور که گفته شد، این کار تاثیرات بسیار زیادی بر روی سلامت پوستی شما دارد.

مرحله پنج: پیچیدن یک پارچه گرم دور سر پس از استفاده از روغن مو

هنگامی که شما روغن مو را بر روی سر و مو های خود مالیدید، برای گرم نگه داشتن سر و بهبود وضعیت آن، بهتر است که یک پارچه یا حوله گرم به دور سر خود بپیچید. حواستان باشد که حتما قسمت هایی همچون قسمت پیشانی را مورد پوشش حوله قرار دهید. این عمل باعث می شود که حفره های سر شما پوشیده شود و روغن بیشتر به لایه های زیرین پوست سر شما نفوذ کند. همچنین، این کار به بهبود گردش خون در قسمت سر شما کمک کرده و سلامت کلی پوست سرتان را تحت تاثیر قرار می دهد. این مرحله یکی از مهم ترین مراحلی است که شما حتما باید از آن استفاده کنید.

مرحله شش: روغن مو را خوب بشویید.

هنگامی که فرآیند و مراحل استفاده از روغن مو بر روی سر شما تمام شد، می توانید دو کار را انجام دهید. شما یا می توانید سرتان را بشوید و همان لحظه اثرات خوب و مثبت این محصول را از بین برید. و یا اینکه می توانید در هنگام شب از این محصول استفاده کنید و بگذارد تمام شب بر روی سر شما بماند.

هنگامی که صبح روز بعد از خواب بیدار شدید، می توانید با استفاده از یک شامپوی معمولی به طور کامل روغن مو را بشویید. برای شستشوی مو ها و سر خود پس از استفاده از روغن مو، بهتر است که از موادی همچون آب سرد یا آب معمولی و شامپو های ضد حساسیت استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمامی روغن های باقی مانده به طور کامل از روی سر شما پاک شده اند.

چگونه مو پر پشت داشته باشم
چگونه مو پر پشت داشته باشم

اشتباهاتی که در هنگام استفاده از روغن مو، باید از آنها دوری کنید!

در هنگام استفاده از مدل های مختلف این محصول به خصوص در هنگام استفاده از روغن سیر، برخی از افراد اشتباهاتی مرتکب می شوند که می تواند بر روی نتیجه نهایی کار تاثیرات بسیار زیادی بگذارد. شما باید با همه این مشکلات آشنایی داشته باشید و سعی کنید که از انجام آنها دوری نمایید.

پس از چرب کردن مو ها، از شانه استفاده نکنید.

هنگامی که شما از روغن مو بر روی مو و سر خود استفاده می کنید، ساختار مو هایتان در برابر شکستگی نواحی مختلف آسیب پذیر هستند. چرا که پوست سر شل شده و می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. هنگامی که پس از استفاده از روغن مو، موهایتان را شانه کنید، می توانید آسیب های بسیار زیادی هم به بافت پوست سر و هم به ساختار اصلی مو هایتان وارد نمایید. یکی از دلایل استفاده از حوله پس از اتمام کار هم همین امر می باشد.

پس از استفاده از روغن مو، به سرعت موهایتان را نشویید.

این امر یکی از رایج ترین اشتباهات و باور ها در میان مردم است. افراد زیادی هستند که پس از چند ثانیه به سرعت مو های خود را شسته و نمی گذارند محصول به بافت های زیرین پوست سر نفوذ کند. از بین بردن روغن های اضافی که مورد استفاده قرار نمی گیرند امر مهمی است اما نه دقیقا پس از استفاده از روغن ها. شما باید اجازه دهید که روغن برای مدت زمانی بر روی سرتان بنشیند و برای مدتی به پوست سرتان نفوذ کند. حداقل زمان مورد نیاز برای انجام این کار یک ساعت است. اما، به طور کلی پیشنهاد ما به شما این است که به مدت یک ساعت بگذارید روغن بر روی سرتان بماند.

بیش از حد از روغن مو استفاده نکنید

مدل های مختلف روغن مو همچون روغن سیر، اثرات خیلی قوی دارند و مقدار کمی از آنها می تواند تمام سر شما را بپوشاند. استفاده از مقدار بسیار زیاد این روغن ها به خصوص روغن سیر، می تواند مشکلات پوستی را برایتان بوجود آورد. همچنین، برای پاک کردن و از بین بردن آن باید میزان بیشتری شامپو را مصرف نمایید.

 همچنین، اگر از مقادیر بسیار زیادی روغن مو استفاده کنید، ساختار های پیوندی و شیمیایی مو های شما آسیب دیده و به طور کلی از هم باز می شود. این امر می تواند به ریزش موی سر شما منجر شود. برای محاسبه میزان مناسب، کافی است که مقدار کمی روغن را بر روی کف دست خود ریخته و یک بار استفاده کنید. همین که کل سر و موی شما چرب شما، نیازی به استفاده بیشتر نیست.

مقاله پیشنهادی: جلوگیری از ریزش مو چگونه امکان پذیر است؟

خیلی شدید ماساژ ندهید

همانطور که گفته شد، روغن هایی همچون روغن اسیر، اثرات قوی دارند. هنگامی که شما خیلی سریع و خیلی محکم کف سرتان را ماساژ بدهید، می توانید تمام ساختار کلی مو هایتان را بشکنید. شما حتما باید در حرکات دایره ای و بیضی شکل و به طور کاملا آرام سرتان را ماساژ دهید و به پوست فرصت کافی برای جذب همه روغن ها را ارائه نمایید. همچنین، باید توجه کنید که ماساژ شما خیلی هم شل و ریلکس نباشد. میزان فشار را در حد معمولی تنظیم کنید و سپس ماساژ سر را شروع نمایید.

رشد دوباره مو
رشد دوباره مو

چرا پس از استفاده از روغن سیر، مو ها افتاده می شوند؟

هنگامی که موهایتان را با روغن های مختلف چرب می کنید، وزن آنها را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهید. همچنین، برخی از مو ها از قبل ریزش داشته و پس از استفاده از روغن به طور کامل از سر شما جدا می شوند. هرچند، ماساژ شدید و قوی سر هم می تواند باعث افتادن و ریزش مو شود. همانطور که گفته شد همیشه باید موهایتان را به آرامی و لطافت ماساژ دهید.

هنگامی که شما برای مدت زمان بسیار زیاد و طولانی از روغن مو استفاده کنید، ممکن است که به بافت سر خود آسیب وارد نمایید و اجازه رشد باکتری های خاصی را در محیط سر خود بدهید. در نتیجه، ممکن است که مو های شما ریزش پیدا کنند. پس بهتر است که میزان استفاده را کمتر و مدت زمان استفاده از روغن را طولانی تر کنید.

از روغن برای مو های خشک استفاده شود یا برای مو های تر؟

روغن های مختلفی که برای مو استفاده می شود، همچون آب هستند. هنگامی که شما قبل از استفاده از این محصولات مو های خود را خیس و تر کنید، روغن نمی تواند به لایه های زیرین پوست و مو نفوذ کند و همین امر می تواند باعث بی اثر شدن روغن بشود. پس، همیشه قبل از استفاده از روغن مو هایتان را خشک کنید.

فرم ساختاری آب، بر روی مو های شما یک لایه محافظتی ایجاد می کند که به هیچ نوع روغنی اجازه ورود و نفوذ نمی دهد. پس بهتر است که همیشه در هنگام خشکی از روغن استفاده کنید و یا اینکه موهایتان را خشک کنید و سپس از این محصولات استفاده نمایید.

نگهدری موی بلند
نگهدری موی بلند

آیا استفاده از روغن بر روی مو های کثیف مشکلی ندارد؟

اگر مو های شما خیلی عرق کرده و کثیف است، بهتر است که از روغن بر روی آن استفاده نکنید. شما می خواهید که از همه ویژگی ها و مزایای روغن مو بهره مند شوید و هنگامی که یک لایه چربی یا یک ماده دیگری بر روی پوست سر شما قرار دارد، شما نمی توانید از همه ویژگی ها و مزایای این محصول استفاده کنید. پس، اگر تازه ورزش کرده اید و یا اینکه به هر دلیل دیگری سر شما کثیف است، بهتر است که قبل از استفاده از روغن آن را به طور کامل تمیز کنید.

خرید بهترین شامپو مخصوص موی شما

میزان استفاده از روغن بر روی مو ها چقدر است؟

برای استفاده از روغن بر روی مو های خود، شما نباید هر روز این محصول را تهیه کنید و بر روی مو هایتان استفاده کنید. هفته ای یکی دو بار انجام این کار کافی است. هنگامی که شما هر روزه این کار را انجام دهد، می توانید به بافت اصلی روغن های ترشح شده از مو های خودتان آسیب وارد کنید و کثیفی ها و آلودگی های محیطی بسیار زیادی را به سر خود جذب نمایید. پس از استفاده مکرر و بی رویه از این محصولات حتما خودداری نمایید.

لخت کردن مو
لخت کردن مو

بهترین روغن ها برای پوست و مو کدام هستند؟

روغن نارگیل

حتما شما هم توانستید حدس بزنید که اولین پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن نارگیل است. این روغن به طور کامل از نارگیل ساخته و تهیه می شود. این محصول برای سلامت پوست و مو به شدت مفید واقع می شود. روغن نارگیل حاوی مقادیر بسیار زیادی اسید های چرب بوده که می تواند بدون هیچ مشکلی به تمام سر شما و لایه های زیرین پوست سر نفوذ کند. روغن نارگیل سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و کربوهیدرات ها بوده و می تواند برای داشتن یک موی سالم و سلامت به شما کمک بسیار زیادی بکند. این محصول در مدل ها و انواع مختلفی در بازار عرضه می شود همچون با چربی زیاد، تصفیه شده و تصفیه نشده. اگر دوست دارید که رشد مو های خودتان را افزایش دهید، حتما باید استفاده از این روغن را در لیست فعالیت های خود قرار دهید.

نقش آرگان در سلامت موی سر
نقش روغن آرگان در سلامت موی سر

روغن آرگان

روغن آرگان که در برخی از کشور ها به آن روغن موروکان هم گفته می شود، از دانه های موجود  بر روی درخت آرگان به دست می آید. این محصول هم مقدار بسیار زیادی اسید های چرب درون خود دارد. از جمله مواد خاصی که درون این محصول یافت می شود می توان به ویتامین ای اشاره کرد. روغن آرگان نه تنها باعث می شود که مو های شما عالی به نظر برسند، بلکه می تواند یک لایه حفاظتی بر روی مو های شما ایجاد کند.

 برخی از متخصصان به این ماده لقب طلا مایع را داده اند. شما می توانید از این محصولات برای موهای خشک، فرفری و شکننده استفاده کنید. همچنین اگر مو های شما راحت خیس و چرب می شوند و یا اینکه قرار است در محیط های خاص قرار بگیرید، این محصول بهترین انتخاب برای شما می باشد. 

ارزش زیتون برای موی من
ارزش روغن زیتون برای مو

روغن زیتون

روغن زیتون دیگر ماده خاص و منحصر به فرد است که از زیتون های له شده توسط دستگاه تولید می شود. این محصول قابلیت ها و ویژگی هایی همچون محافظت کننده و مرطوب کننده دارد. از آنجایی که این محصول با یک لایه کراتین مو های شما را می پوشاند، می تواند کمک بسیار زیادی به مو های شما در برابر مشکلات و آسیب دیدگی ها بکند. هنگامی که شما آن را با آب لیمو مخلوط می کنید، می توانید خواص ویژه و منحصر به فرد آن را چندین برابر هم بکنید. این محصول برای مو های آسیب دیده مناسب است.

منابع

latourangelle.com
skinkraft.com
huffpost.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

بیست − 8 =