رژیم دش به مدت ۶ سال متوالی به عنوان بهترین رژیم غذایی در جهان انتخاب شد، زیرا فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و کسانی که از این برنامه غذایی پیروی کرده اند به درمان بسیاری از بیماری های خود دست یافته و جسم سالم تری نسبت به سایر انسان ها دارند. رژیم دش و فشار خون ارتباط مستقیمی با همدیگر دارند. این برنامه در دهه ۱۹۹۰ توسط تیمی از محققان آمریکایی شکل گرفت و ادامه یافت و ما امروزه مشاهده می کنیم انسان های بسیار زیادی در سراسر جهان از آن پیروی می کنند. این رژیم در واقع برای کاهش فشار خون بیمارانی که در معرض خطر فشار بالای خون قرار داشتند طراحی شد و در حال حاضر به عنوان یکی از موثرترین رژیم های غذایی در جهان است که علاوه بر کاهش فشار خون، وزن را نیز کاهش داده و بیماری چاقی را به خوبی درمان می نماید.

خوشبختانه می توان با پیروی از یک برنامه غذایی مناسب، تا حدود بسیار زیادی از بروز این بیماری جلوگیری به عمل آورد و حتی کسانی که با آن مواجه هستند نیز می توانند با تغییرات ساده ای در برنامه غذایی خود به کلی بیماری فشار خون را درمان نمایند. یکی از این برنامه ها، رژیم دش می باشد. تاثیرات رژیم دش و فشار خون سالهاست که کاملا به اثبات رسیده است و این برنامه نه تنها هیچ آسیبی برای جسم ایجاد نمی کند، بلکه سلامتی و شادابی را با خود به همراه می آورد. در ادامه مطلب توضیحات کامل تری در مورد مزایا و معایب رژیم دش، قوانین آن و سایر اطلاعاتی که به آن نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

رژیم دش
رژیم دش

فشار خون چیست؟

فشار خون اندازه گیری نیروی است که بر عروق خونی و اندام های شما وارد می شود و خون از آنها عبور کرده و به سایر ارگان های بدن می رسد. این موضوع در دو عدد محاسبه می شود که عبارتند از:

 1. فشار سیستولیک: تعیین کننده فشار در رگ های خونی در هنگام ضربان قلب
 2. فشار دیاستولیک: تعیین کننده فشار در رگ های خونی بین ضربان قلب، هنگامی که قبل در حالت استراحت است.

فشار خون طبیعی برای افراد بزرگسال در فشار سیستولیک زیر ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه می باشد و اگر این عددها افزایش یابند نشان دهنده بیماری فشار خون می باشد. خوشبختانه تاثیرات رژیم دش و فشار خون سالهاست توسط دانشمندان بررسی شده است و این برنامه غذایی به طور قابل ملاحظه ای به درمان این بیماری کمک می کند.

چرا کاهش فشار خون مهم است؟

فشار خون یکی از بیماری هایی است که این روزها بسیاری از افراد در سراسر جهان با آن مواجه هستند. پزشکان و متخصصان عقیده دارند که فشار خون بالا باعث می شود که قلب برای پمپاژ خون سخت تر از همیشه کار کند. شایان ذکر است که قلب از طریق پمپاژ اکسیژن و سایر مواد مغذی که وجود آنها برای جسم ما لازم و حیاتی است را به تمامی قسمت های بدن انتقال می دهد. اما این روند در انسان هایی که به بیماری فشار خون مبتلا می شوند بسیار سخت است و قلب نیاز به توان و انرژی بالایی در این زمینه دارد. در این بیماری تمامی شریان هایی که خون را به قسمت های مختلف حمل می کنند کاملا سفت شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند.

مقاله پیشنهادی: درمان واریس پا چگونه ممکن است؟ توضیح کامل واریس به زبان ساده

زمانی که عروق سفت می شوند قلب باید با قدرت و توان بیشتری کار کند و این امر باعث ضعیف شدن ماهیچه های قلب می گردد و به مرور زمان توانایی پمپاژ خود را از دست می دهد. زمانی که شریان ها و رگ ها در اثر بیماری فشار خون آسیب می بینند مشکلاتی مانند حمله های قلبی، سکته های مغزی و نارسایی کلیه به وجود می آید. آمار جهانی نشان دهنده آن است که بیش از یک میلیارد انسان در تمامی دنیا در معرض فشار خون بالا هستند و این موضوع در افرادی که بالای ۴۰ سال دارند بیش از سایرین مشاهده می شود. این موضوع باعث ایجاد نگرانی های بی شماری در زمینه سلامتی شده است، زیرا فشار خون بالا زمینه ساز بسیاری از بیماری ها می باشد.

رژیم دش چیست؟

رژیم دش
رژیم دش

پزشکان و محققان آمریکایی برای درمان فشار خون بالای بیماران از طریق رژیم غذایی شروع به تحقیق و مطالعه کردند و سالها راه های کاهش فشار خون با تغییر عادات غذایی را مورد بررسی قرار داده و به نتایج خوبی دست یافتند. در این شیوه غذایی از بیماران خواسته شد که برای یک یا چند دوره متوالی از مواد غذایی شامل میوه و سبزیجات، لبنیات کم چرب و کم اشباع استفاده نموده و مصرف غذاهای چرب و دارای کلسترول را به حداقل خود برسانند. نتایج به دست آمده نشان داد که فشار خون این افراد پس از گذشت دو هفته و بدون استفاده از هیچ دارویی به خوبی کاهش پیدا کرد. علاوه بر این کلسترول بد خون نیز به طور قابل توجهی با کاهش مواجه شده بود و به این صورت بود که این رژیم طراحی شد و در دسترس بسیاری از افراد قرار گرفت.

این رژیم عالی و بی نظیر از رژیم گیاه خواری یا مدیترانه ای الهام گرفته شده و در آن بر استفاده از غذاهای ساده که معمولا گیاهی هستند تاکید بسیار زیادی وجود دارد. در واقع می توان گفت یکی از قوانین این رژیم مصرف غذاهای سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان و مواد مغذی خرد است. همچنین در رژیم دش و فشار خون شاهد کاهش چشمگیر مواد غذایی فرآوری شده مانند نمک، شکر و گوشت قرمز هستیم. یکی دیگر از قوانین این است که اهمیت فراوانی به ورزش و انجام حرکات بدنی می دهند و در آن مصرف دخانیات، مواد مخدر و الکل به طور کامل ممنوع است. نسبت چربی نیز در این شیوه غذایی به خوبی کنترل می شود و معمولا غذاهایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند به روش آب پز یا بخارپز تهیه شده اند و از کمترین میزان روغن در آنها استفاده شده است.

مزایای رژیم دش را باید دانست

مسلما بسیاری از افرادی که قصد پیروی از این برنامه غذایی را دارند، به خوبی در مورد مزایا و معایب رژیم دش مطالعه کرده و با آگاهی کامل در این مسیر قدم می گذارند. ما نیز در این قسمت به برخی از مهمترین مزایای آن اشاره می کنیم. همانگونه که در ابتدای مقاله گفتیم رژیم دش و فشار خون رابطه مستقیمی با همدیگر دارند و مسلما اولین تاثیر این رژیم کاهش چشمگیر فشار خون می باشد. همچنین کسانی که برای مدت بیش از دو هفته از این برنامه غذایی پیروی نمودند، در وزن خود نیز شاهد تغییرات چشمگیری بودند و به مرور زمان وزن آنها با کاهش مواجه شد و به تناسب اندام دست پیدا کردند. در این رژیم افراد به نوعی مجبور به حذف غذاهای پر چرب و شیرین هستند و به همین سبب است که این رژیم می تواند به درمان بیماری دیابت و چربی خون نیز کمک فراوانی نماید.

خرید انواع محصولات لایه بردار و روشن کننده پوست با کیفیت بالا و قیمت مناسب

بررسی های اخیر نشان دهنده آن است که این رژیم احتمال ابتلا به بیماری های سرطان را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد که از جمله آنها می توان به سرطان روده و سرطان سینه اشاره کرد. این رژیم خطر بیماری های قلبی و عروقی و سکته های مغزی را نیز به طور قابل توجهی کاهش می دهد. کسانی که از این برنامه غذایی پیروی می کنند به جای گوشت، چربی و شیرینی از میوه و سبزیجات فراوان استفاده می کنند و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز جسم آنها تامین شده و کمبودی از این نظر احساس نخواهند کرد.

قوانین رژیم دش

رعایت کردن غذا خوردن
رژیم دش

این رژیم نیز مانند سایر رژیم ها دارای قوانین و قواعد منحصر به فرد خود می باشد و اگر شما می خواهید به سلامتی کامل جسم دست پیدا کرده و از قرار گرفتن در معرض بیماری هایی مانند فشار خون در امان بمانید باید از این قوانین به طور کامل پیروی کنید. در این بخش به صورت مفصل به قوانین این رژیم اشاره خواهیم کرد:

 • فعالیت بدنی: در این رژیم شما باید در طول هفته بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.
 • استفاده از غذاهای سالم: در این رژیم می توانید از مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه ها، لبنیات کم چرب، غلات کامل، حبوبات و گوشت سفید استفاده نمایید و باید مصرف غذاهای فرآوری شده و فست فود را به حداقل خود برسانیم.
 • کاهش وزن: اگر دچار بیماری چاقی هستید، در این رژیم به شما پیشنهاد می شود که وزن خود را کاهش دهید، معمولا پس از کاهش ۵ کیلو از وزن خود، فرایند کاهش فشار خون نیز آغاز خواهد شد و به عبارتی این دو تاثیرات متقابل بر روی همدیگر دارند.
 • کاهش مصرف نمک: مهم ترین ترین ماده غذایی که باید آن را در این رژیم به طرز چشمگیری کاهش دهید، نمک است، زیرا یکی از اصلی ترین علل به وجود آورنده فشار خون به شمار می رود.
 • استفاده از غذاهای خام: هر چند در رژیم دش مصرف غذاهای پخته منعی ندارد، اما معمولا توصیه می شود که سعی کنید غذاهای پخته شده را در طول رژیم کمتر استفاده کرده و به جای آن از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.
 • مصرف غذاهای فرآوری شده ممنوع: در این رژیم شما نمی توانید از غذاهای فرآوری شده استفاده کنید، زیرا خطر بیماری فشار خون را افزایش می دهند. همچنین باید از مصرف سبزیجات و مواد غذایی یخ زده نیز اجتناب کرده و به جای آن مواد خوراکی تازه مصرف نمود.

آیا کاهش مصرف نمک در رژیم دش سخت است؟

همان گونه که در قسمت قوانین این رژیم به مواردی اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین مواد غذایی که مصرف آن به حداقل خود میرسد، نمک است. نمک یکی از مهمترین چاشنی هایی است که ما برای طعم دادن به غذاهای خود از آن استفاده می کنیم و در این برنامه غذایی مصرف آن به کمترین حد ممکن می رسد. در این رژیم زمانی که برای خرید مواد غذایی به فروشگاه مراجعه می کنید، حتما برچسب اطلاعات آنها را مطالعه نموده و مواد خوراکی را انتخاب کنید که دارای کمترین میزان نمک هستند. زیرا مصرف نمک در این رژیم بسیار کاهش پیدا کرده است و شما باید به آن توجه ویژه ای نمایید.

ممکن است برخی از افراد تصور کنند که غذا بدون نمک و یا با نمک کم خوشمزه و دلچسب نیست؛ اما باید بگوییم سیستم جسم انسان به گونه ای طراحی شده است که به مرور زمان به هر نوع سبک غذایی عادت می کند و ممکن است روزهای ابتدایی برای شما کاهش مصرف نمک سخت باشد، اما اگر استمرار داشته باشید و به این مسیر ادامه دهید، پس از گذشت ۲۱ روز تا یک ماه مشاهده خواهید کرد که جسم شما به آن عادت کرده و حتی از مصرف غذاهای کم نمک لذت می برد. علاوه بر این شما می توانید به جای نمک از سایر چاشنی هایی که برای سلامتی شما آسیبی به همراه نمی آورند استفاده کنید که از جمله آنها می توان به ادویه جات، آب لیمو، سرکه سیب، آبغوره، سیر و برخی از ترشیجات خانگی اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: معرفی برند داو Dove و پرفروشترین محصولات این شرکت

غذاهای ممنوعه در رژیم دش

همان گونه که اشاره کردیم در این رژیم تاکید بسیار زیادی بر مصرف غذاهای سالم وجود دارد، به عبارتی تمرکز اصلی رژیم دش بر کاهش فشار خون از طریق محدود کردن برخی از غذاهای مضر و جایگزین کردن آنها با غذاهای سالم می باشد و اگر شما نیز از این رژیم پیروی می کنید باید به این نکات دقت فراوانی نمایید. انواع غذاهای که مصرف آنها در این رژیم ممنوع می باشد عبارتند از:

 • غذاهای آماده و فراوری شده
 • مواد غذایی یخ زده
 • غلات تصفیه شده
 • مواد دارای قند
 • نمک و تمامی محصولات شور
 • غذاهای سرخ شده
 • سوخاری و آرد سوخاری
 • کره و روغن هایی که دارای اسیدهای چرب اشباع هستند.
 • الکل

زمانی که شما مصرف این غذاها را محدود می کنید به جای آنها می توانید از موادی مانند میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، محصولات تازه، مرغ و ماهی، لبنیات کم چرب، روغن زیتون، دانه های روغنی، ادویه جات معطر و غذاهای بخار پز و آب پز شده استفاده کرده و سلامتی خود را بهبود ببخشید.

چگونه به تناسب اندام برسیم
رژیم دش

اهمیت آشپزی در این رژیم

مهم ترین نکته ای که در این رژیم باید به آن توجه کنید این است که در هنگام پخت غذا و یا تهیه سالاد به میزان بسیار کمی نمک به آنها اضافه کنید و همواره در این زمینه جانب احتیاط را رعایت نمایید. می توانید در هنگام آشپزی از چاشنی های بدون نمک مانند گیاهان خشک شده، عصاره لیمو یا آب لیموی تازه برای طعم دار کردن غذاهای خود استفاده نمایید. حتی از نمک بر سر میز یا سفره غذا نیز هرگز استفاده نکنید، زیرا نمکی که به همراه غذا نجوشیده است، مضرات بیشتری نسبت به نمک موجود در غذا دارد، بنابراین باید مصرف آن سر سفره را به صورت کامل متوقف نمایید.

مصرف غذاهای سرخ شده و سوخاری نیز در این رژیم محدود است، بنابراین یکی از مهمترین تغییراتی که باید در هنگام آشپزی در رژیم دش در زندگی خود ایجاد کنید این است که مواد غذایی را به صورت بخارپز یا آب پز در آورده و سپس مصرف نمایید تا روز به روز شاهد تغییرات گسترده تری در سلامتی خود باشید و به جسم خود فرصت دهید تا دوباره جوانی و شادابی را تجربه کند.

معایب رژیم دش را بدانید

بسیاری از افراد در مورد معایب رژیم دش سوالاتی در ذهن خویش دارند و برای شروع آن با تردیدهایی مواجه هستند. در پاسخ به این افراد باید بگوییم این رژیم یکی از معدود رژیم هایی است که بسیار متعادل و در عین حال انعطاف پذیر است و معایب چندان زیادی برای جسم شما به همراه نمی آورد.

چون این رژیم برای کاهش فشار خون طراحی شده و شما فقط از غذاهایی محروم هستید که می توانند افزایش دهنده فشار خون بوده و برای قلب و عروق شما مشکلاتی به وجود آورند. در این رژیم شما نیاز به غذاهای خاصی ندارید، بلکه برنامه غذایی شما توسط پزشک یا متخصص تغذیه تعیین شده و می توانید به صورت روزانه از آن پیروی کرده و در نهایت به سلامتی جسم خویش دست پیدا کنید. در این رژیم مصرف سدیم، چربی های اشباع و دارای ترانس به کمترین میزان خود رسیده و کاملا ممنوع می باشد و در عوض شما می توانید از غذاهایی که سرشار از کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فیبر و پروتئین هستند استفاده نموده و به مرور زمان شاهد به وجود آمدن احساس بسیار خوبی در جسم خود باشید.

سایر نکات مهم رژیم دش

برای این که در این رژیم به عالی ترین شکل ممکن به نتیجه رسیده و فشار خون و سایر بیماری های جسمی خود را درمان نمایید، باید علاوه بر پیروی از برنامه غذایی، کاهش مصرف نمک و انجام ورزش به نکات دیگری نیز توجه کنید تا بهترین و عالی ترین نتیجه را از این رژیم ببرید. نکته اول این که سعی کنید مصرف غذاهای کنسرو شده و یا آماده را به حداقل خود کاهش داده و اگر بنا به شرایطی مجبور به استفاده از آنها شدید، از مصرف کنسرو هایی که حاوی نمک زیادی هستند خودداری نمایید، زیرا کنسروها غذاهای فرآوری شده ای هستند که دارای مواد نگهدارنده، افزودنی های شیمیایی و در برخی از مواقع نمک زیاد هستند که همه آنها برای سلامتی شما زیان آور است.

نکته مهم بعدی که باید به آن توجه کنید کاهش مصرف سیگار است. اگر شما به بیماری فشار خون بالا دچار هستید و سیگار مصرف می کنید خطراتی که برای قلب شما به وجود می آورد، چندین برابر انسان هایی است که سیگار مصرف نمی کنند. بنابراین بسیار مهم است که درمان سیگار را نیز آغاز کرده و حتی از این به بعد در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید. اگر پزشک برای شما داروهای کاهش فشار خون تجویز کرده است، در رژیم دش باید به مصرف داروهای خود ادامه داده و به هیچ عنوان آنها را قطع نکنید، چون ممکن است برای سلامتی شما مشکلاتی به وجود آورد. بنابراین به رژیم دش در کنار مصرف دارو ادامه داده و تحت نظر پزشک آنها را کم کنید. در خانه یا محل کار خود یک دستگاه فشار سنج تهیه کرده و مرتب فشار خون خود را اندازه گیری نمایید تا بتوانید از کاهش یا افزایش آن اطلاع کامل کسب کنید. همچنین با این فشار سنج می توانید تاثیر غذاهایی که می خورید بر فرایند کاهش فشار خود را مورد بررسی قرار داده و با قدرت بیشتری از مصرف غذاهای مضر اجتناب کنید.

رژیمهای غذایی
رژیم دش

نکاتی برای موفقیت و نتیجه مطلوب در رژیم

به طور کلی تغییر سبک زندگی گاهی سخت و دشوار است و هر چقدر هم شما با سختگیری بیشتری در این راه حرکت کنید، باز هم ممکن است در برخی از مواقع از مسیر خارج شوید. در چنین شرایطی امید خود را از دست ندهید و تنها یک سوال از خود بپرسید: چرا از مسیر خارج شدم؟ و پس از بررسی علت های این امر، دوباره رژیم خود را از سر بگیرید. نگران لغزش در رژیم دش نباشید، همه ما ممکن است در تمامی رژیم های غذایی که از آنها پیروی می کنیم با لغزش هایی مواجه شویم. به یاد داشته باشید که تغییر سبک زندگی یک فرایند طولانی است، بنابراین باید صبور باشید و صبورانه به این مسیر ادامه دهید. آن چیزی که در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد این است که هرگز نخواهید به یکباره تغییر کنید، زیرا شروع یک سبک جدید برای زندگی نیاز به زمان زیادی دارد و تغییرات به آرامی رخ می دهند.

برای موفقیت در این رژیم سعی کنید هر غذایی که میل می کنید را در یک دفترچه کوچک یادداشت کنید، این امر به شما کمک می کند تا عادات بد غذایی خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال ممکن است در هنگام تماشای تلویزیون از روی عادت شروع به خوردن غذاهای ناسالم نمایید. نوشتن به شما کمک می کند تا آگاهانه در این مسیر حرکت کنید و غذاهای سالم را با ناسالم جایگزین نموده و هر روز بیشتر از روز قبل به رژیم خود پایبند باشید. در نهایت این که اگر تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود مشاهده می کنید و حتی برای یک روز می توانید به رژیم خود پایبند باشید و اثرات سلامتی آن را در جسم خود احساس می کنید، موفقیت خود را جشن بگیرید و به خود تبریک بگویید.

منابع

healthline.com
coeuretavc.ca
nhlbi.nih.gov

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

نوزده − 1 =