pH چیست؟

pH مناسب پوست صورت تاثیر بسیار زیادی در سلامت پوست دارد به همین دلیل است که بسیاری از محصولات ادعا تعادل سازی پوست برای رسیدن به pH مناسب پوست صورت را دارند. اما برای دانستن مفاهیم تعادل سازی پوست ابتدا باید به خوبی مفهوم pH  را شناخته و سپس pH مناسب پوست صورت و سر را بیان کنیم.

pH در واقع یک درجه بندی می باشد که اعداد ۱ تا۱۴ را شامل می شود و این مقیاس برای بیان درجه اسیدی بودن یا بازی بودن به کار می رود. در واقع اگر pH عددی در حدود ۱ تا۷ را شامل شود در طیف اسیدی و اگر pH عددی بین ۷ تا ۱۴ را شامل شود آن را قلیایی یا بازی می نامند. و عدد ۷ را در این طبقه بندی خنثی حساب می کنند.

آشنایی با pH مناسب پوست صورت

برای حل مشکلات پوستی، تعادل سازی پوست صورت و سر از لحاظ درجه بندی pH می تواند مفید باشد. اما قبل از تعادل سازی پوست صورت لازم است تا pH مناسب پوست صورت و مو را بدانیم تا بتوانیم بر اساس آن تصمیم بگیریم. pH مناسب پوست باید کمی اسیدی باشد در واقع pH مناسب پوست صورت باید عددی بین ۵ تا ۶ باشد. در برخی از منابع pH مناسب پوست را کمی کمتر از ۵ نیز معرفی می کنند.

pH مناسب پوست چه میزان است
pH مناسب پوست چه میزان است

معنی قلیایی شدن پوست

در بحث تعادل سازی پوست معنی قلیایی شدن پوست اینگونه توضیح داده می شود: در صورتی که pH مناسب پوست صورت کمی بالاتر از حالت اسیدی نرمال باشد گفته می شود pH قلیایی شده است که در این صورت پوست محل تجمع انواع باکتری ها می شود.

اما در طول روز قلیایی شدن پوست یک فرآیند معمولی و موقتی روی یک پوست نرمال می باشد که حدودا ۳ ساعت طول می کشد اما در پوست های خشک این مدت زمان بیشتر بوده و بنابراین آسیب بیشتری به پوست وارد می شود. حال که معنی قلیایی شدن پوست را درک کردیم بهتر است تا کمی راجع به مضرات قلیایی شدن پوست صحبت کنیم تا بتوانیم به درمان مشکلات پوستی با دیدی علمی بپردازیم.

قلیایی شدن پوست و خشکی بیش از حد

یکی از مضرات قلیایی شدن پوست صورت این است که اسیدهای چرب صورت که جزو لیپیدهای طبیعی بدن هستند و هسته اصلی اسید منتل به حساب می آیند در حالت قلیایی شدن پوست صورت از بین می روند و بنابراین بدن یکی از سدهای محافظتی خود را به راحتی از دست می دهد و پوست صورت به خشکی تمایل پیدا می کند.

در صورتی که از خشکی بیش از اندازه پوست رنج می برید و پوستی زبر و مات دارید، بدون در نظر گرفتن این موضوع که از مرطوب کننده استفاده می کنید یا نه باید بدانید که احتمالا تعادلی در pH مناسب پوست صورت برقرار نیست و pH پوست شما قلیایی می باشد به همین دلیل همانطور که توضیح دادیم از سطح چربی پوست کاسته شده است. البته که این مشکل راه حل هایی نیز دارد و جای نگرانی وجود ندارد.

 pH مناسب پوست چقدره
pH مناسب پوست چقدره

دلایل اسیدی بودن سطح پوست

تا اینجا یافتیم که تعادل سازی پوست به صورت طبیعی  توسط بدن انجام می شود و طی این فرآیند بدن سعی می کند به pH مناسب پوست صورت که اسیدی می باشد دست پیدا کند. در واقع اسیدی شدن سطح پوست کمک می کند تا پوست رطوبت خود را حفظ کند و با حفظ لیپیدهای مفید در سطح پوست، چربی طبیعی پوست را نیز حفظ کرده و پوسته پوسته و خشک نشود.

مقاله پیشنهادی: عسل برای پوست و مو چه خواصی دارد؟

همچنین فلور نرمال سطح پوست که در واقع مجموعه ای از باکتری های مفید سطح پوست می باشند در این pH حفظ می شوند. این باکتری ها در pH مناسب پوست صورت دوام بیشتری داشته و بهینه فعالیت خود را در این pH انجام می دهند که عامل بر هم زننده این تعادل می تواند برای پوست مخرب باشد.

pH مناسب پوست چقدره

بدن چگونه pH مناسب پوست صورت را ایجاد و حفظ می کند؟

برای رسیدن به pH مناسب پوست صورت، بدن از ترکیب چربی نشات گرفته از غدد چربی با آمینو اسید ها و لاکتیک مترشحه از غدد عرقی اسید منتل می سازد که این اسید منتل یک سد دفاعی نازک روی پوست ایجاد می کند. این لایه نازک چربی رطوبت کافی را در خود به دام می اندازد و بدین طریق آبرسانی را نیز به پوست انجام می دهد.

خرید انواع صابون شستشوی پوست

همچنین باکتری هایی که فلور طبیعی پوست می باشند نیز در ایجاد pH مناسب پوست صورت موثر هستند و باعث اسیدی شدن سطح پوست می شوند. در واقع اسیدی بودن pH مناسب پوست صورت به بدن کمک می کند تا سد دفاعی خوبی در برابر عوامل عفونی و بیماری زای بیرونی داشته باشد.

تنظیم میزان pH  پوست
تنظیم میزان pH پوست

عوامل بر هم زننده pH مناسب پوست صورت

با تحقیق روی مشکلات پوستی به این نکته می رسیم که استفاده از رژیم غذایی نامناسب، عدم استفاده از مرطوب کننده و استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نامرغوب می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی شود اما لازم است بدانید تغییر در وضعیت pH مناسب پوست صورت نیز باعث بروز بسیاری از مشکلات پوستی می شود. عوامل برهم زننده pH مناسب پوست صورت چه هستند؟

بسیاری از شوینده ها به خصوص صابون ها باعث تغییر در pH مناسب پوست صورت می شوند علاوه بر آن کیفیت آبی که با آن شستشوی انجام می شود، در تعادل سازی پوست از نظر سطح pH مهم می باشد. بسیاری از کرم های لایه بردار باعث برهم زدن pH مناسب پوست صورت و پایین آمدن تا عدد ۲ می شوند اما اسیدی شدن سطح پوست نیز مانند قلیایی شدن سطح پوست مضر می باشد و باعث می شود پوست در برابر محرک ها حساس شود.

کیفیت آب و pH مناسب پوست صورت

یکی از عوامل بسیاری مهمی که تعادل سازی پوست صورت را از لحاظ درجه بندی pH بهم میزند کیفیت آب می باشد. تعداد دفعات شستشوی و دوش گرفتن یکی از مهم ترین عوامل برای تنظیم pH مناسب پوست صورت می باشد اما در صورتی که از آب با درجه سختی زیاد استفاده می کنید. ممکن است پوست شما بدون در نظر گرفتن مواد شوینده ای که استفاده می کنید، خشک شود و pH مناسب پوست صورت بهم بخورد. بهترین راه برای کمک به حفظ pH مناسب پوست صورت  توسط بدن استفاده از فیلتر های تصفیه آب می باشد.

بهترین آب برای حفظ pH مناسب پوست صورت آبی است که دارای حداقل مواد معدنی بوده، درجه سختی کمی داشته و دارای pH قلیایی نباشد. به دلیل این که گرمی آب می تواند چربی های مفید پوست را از بین ببرد بهتر است از آب ولرم در هنگام دوش گرفتن استفاده کنید.

پوست باید اسیدی باید یا قلیایی؟
پوست باید اسیدی باید یا قلیایی؟

محصولات آرایشی و بهداشتی و pH مناسب پوست صورت

بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی به طور کلی باید pH مناسب پوست صورت را بهم نزده و آن را در محدوده ای بین ۴ تا ۶ نگه دارند. بسیاری از محصولات به مبحث تعادل سازی پوست بی توجه بوده و روی برچسب آن ها راجع به pH مطلب قابل توجهی پیدا نمی کنید اما برخی محصولات نیز روی بسته بندی اطلاعات لازم را درج می کنند با این حال حتی اگر به برچسب محصول اعتمادی ندارید یک راه آسان دیگر وجود دارد.

یک راه آسان برای یافتن pH محصولات این است که از کاغذ های pH سنج روی محصولات استفاده کنید و میزان pH حدودی محصول را بفهمید. این کاغذ ها به راحتی در بازار قابل دسترس بوده و هزینه زیادی نیز ندارند بهتر است که pH محصولات حالت اسیدی داشته باشد تا pH مناسب پوست صورت را بهم نزند.

لزوم استفاده از تونرها روی صورت

یکی از قوی ترین دلایل استفاده از تونر ها بعد از شست و شوی پوست کمک به تعادل سازی پوست برای رسیدن به pH مناسب پوست صورت می باشد. زیرا بعد از شستشوی صورت ممکن است  pH به سمت قلیایی شدن میل کند که با استفاده از تونر هایی که حالت اسیدی ایجاد می کنند از این امر اجتناب می شود.

مقاله پیشنهادی: فواید روغن گل محمدی برای بدن چیست؟

استفاده از هر تونری برای رسیدن به pH مناسب پوست صورت توصیه نمی شود در هنگام انتخاب تونر دقت کنید که ابتدا محتویات تونر را از روی برچسب خوب بخوانید در صورتی که تونر حاوی الکل می باشد از خرید و مصرف آن خودداری کنید، زیرا تونر حاوی الکل قابلیت این را دارد که به جای کمک به تعادل سازی پوست به شدت پوست را خشک کند. در واقع به طور کلی هر محصول دارای الکل خطر خشکی پوست را دارد و استفاده از آن  توصیه نمی شود.

قلیایی بودن pH پوست
قلیایی بودن pH پوست

صابون قلیایی یعنی چه؟

برای دانستن پاسخ سوال صابون قلیایی یعنی چه لازم است تا بدانیم ماهیت صابون ها عمدتا قلیایی می باشد و باعث می شود pH مناسب پوست صورت بهم بخورد و قلیایی شود به طور کلی حدود ۳ تا ۶ ساعت زمان لازم است تا بدن بتواند pH مناسب پوست صورت را ایجاد کند و به حالت اسیدی طبیعی برگردد.

حال که با مفهوم صابون قلیایی یعنی چه آشنا شدیم می توانیم این مفهوم را درک کنیم که بهتر است افراد با پوست خشک از شوینده های غیر صابونی برای پوست خود بهره ببرند زیرا با استفاده از صابون ها به علت برهم خوردن pH مناسب پوست صورت ممکن است خشکی بیشتری در پوست آن ها ایجاد شود همچنین با ماندن پوست در شرایط pH قلیایی امکان رشد انواع میکروارگانیسم ها برای پوست فراهم می آید.

pH در سلامت مو

تا اینجا راجع به pH و تاثیر آن روی سلامت پوست صحبت کردیم اما تاثیر pH روی مو نیز قابل بررسی می باشد. در ادامه علت ریزش مو در کف سر  تاثیر شوینده ها در تغییر pH مو سر،  pH رنگ مو و تاثیر آن روی مو  و راجع به پاسخ سوال رنگ مو اسیدی است یا قلیایی بیشتر توضیح می دهیم. اما در ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که pH مو چیست؟

pH مو باید قلیایی باشد یا اسیدی
pH مو باید قلیایی باشد یا اسیدی

pH مو چیست؟

ابتدا باید بدانیم که مفاهیم pH برای مو برای پوست نیز قابل تعمیم هستند pH در واقع به معنی پتانسیل هیدروژن می باشد که طیف آن قبل بیان شد.  pH مناسب برای مو مانند پوست در محدوده اسیدی می باشد و حدودا بین ۵/۴ تا ۵/۵ است. در هنگامی که pH مو اسیدی است کوتیکول های سر بسته هستند و اسید های چرب مفید روی سر حضور دارند و با باکتری ها و عوامل عفونت زا مقابله می کنند.

اما ضرورت دانستن حدود pH مو چیست؟ در صورتی که pH از حالت تعادل خارج شود علاوه بر این که سد دفاعی موها در برابر عوامل عفونی از بین می رود کوتیکول های مو باز شده و در معرض انواع آسیب قرار می گیرند همچنین پوست سر خشک شده و سر دچار خارش و شوره سر می شود. بنابراین نقش pH در سلامت مو نیز پر رنگ بوده و باید به آن توجه داشت.

رنگ مو اسیدی است یا قلیایی؟

با دانستن اهمیت pH در سلامت مو این نکته بسیار واضح خواهد بود که هر عاملی که در تماس با پوست سر می باشد در تعادل pH مو اثر دارد. یکی از این عوامل pH رنگ مو می باشد. بنابراین برای ما این نکته ضروریست تا بدانیم رنگ مو اسیدی است یا قلیایی؟

برای دانستن این که رنگ مو اسیدی است یا قلیایی ابتدا باید به انواع رنگ مو و محتویات آن ها گذری داشته باشیم. با توجه به فرآیند ماندگاری رنگ مو ۴ مدل رنگ مو داریم که بسته به محتویات و واکنشی که با مو می دهند ماندگاری آن ها نیز متفاوت می باشد.

pH رنگ مو اسیدی است؟
pH رنگ مو اسیدی است؟

رنگ مو موقت

این رنگ مو به داخل کوتیکول های مو نفوذ نمی کند و تنها پیوند ضعیفی روی لایه کوتیکول مو برقرار می کند به همین دلیل ماندگاری آن کم و بعد از چند بار شستشوی ضعیف از روی موها پاک می شوند. رنگ مو موقت اسیدی می باشد و به آسانی در آب حل می شود و به همین دلیل به راحتی از روی مو پاک می شوند.

رنگ مو نیمه دائمی (Semi Permanent)

همانطور که از اسم این رنگ پیداست مقدار کمی از این رنگ از طریق باز شدن کوتیکول های مو وارد کورتکس مو می شود. در واقع به دلیل قلیایی بودن، این نوع رنگ باعث می شود که کوتیکول مو به راحتی باز شود و رنگ به داخل کورتکس نفوذ کند، این نوع رنگ ها به کراتین مو متصل می شوند.

خرید انواع رنگ مو مناسب با همهی سلیقه ها

این رنگ نیز قلیایی می باشد و در ترکیب این نوع رنگ از اتانول آمین یا سدیم کربنات به منظور قلیایی شدن رنگ مو به جای آمونیاک استفاده شده است. تفاوت این رنگ با رنگ مو دائمی در این است که این رنگ مو غلظت آب اکسیژنه کمتری دارد.

رنگ مو باید چه خاصیتی داشته باشد
رنگ مو باید چه خاصیتی داشته باشد

رنگ مو دائمی

این نوع رنگ مو نیز قلیایی بوده و برای قلیایی شدن آن از ترکیب آمونیاک در آن استفاده شده است علاوه بر آن حاوی پر اکسید هیدروژن نیز می باشد. نفوذ این نوع رنگ مو در مو شدید بوده و کوتیکول مو را به طور کامل باز می کند و با از بین بردن رنگدانه های طبیعی مو باعث می شود رنگ مو به داخل مو نفوذ می کند و با این کار ساختار مو از بین می رود. این نوع رنگ غیر قابل برگشت می باشد.

نکته در انتخاب رنگ مو

در تبلیغ برخی محصولات رنگ مو دائمی به این واژه بر می خوریم که رنگ مو فاقد آمونیاک است. اما توجه کنید که رنگ مو دائم چه دارای آمونیاک و چه فاقد آمونیاک باشد مکانیسم یکسانی در رنگ کردن مو را به کار می برد که در قسمت رنگ مو دائمی توضیح داده شد.

در واقع در ترکیب این نوع رنگ به جای آمونیاک از مواد قلیایی دیگری استفاده می شود که آن مواد نیز باعث باز شدن کوتیکول مو می شوند و تفاوتی با آمونیاک در عمل ندارند. در واقع ممکن است ضرر کمتری نسبت به آمونیاک داشته باشند اما قطعا بی ضرر نخواهند بود. بنابراین pH رنگ مو در این نوع رنگ ها نیز قلیایی می باشد.

دلیل ریزش مو
دلیل ریزش مو

علت ریزش مو در کف سر

ریزش مو تا حدود ۷۰ تا ۱۰۰ شاخ مو در روز طبیعی و مشکلی ایجاد نمی کند اما دقت کنید که اگر مقداری بیشتر از این ریزش دارید شما دچار مشکل ریزش مو می باشید اما دلایل ریزش مو می تواند متفاوت باشد. علت ریزش مو در کف سر می تواند مربوط به بهم ریختن تعادل pH در پوست سر باشد که به دلایل متفاوت مانند استفاده از رنگ موهای قلیایی یا شوینده های نامناسب ایجاد می شود.

به ویژه استفاده از رنگ موهای قلیایی با نفوذ به داخل مو باعث می شوند ساقه مو و کراتین مو آسیب دیده و مو بیش از اندازه خشک شود و در نهایت با سست شدن ریشه مو و از بین رفتن ساختار مو، مو دچار ریزش می شود. اما راهکار چیست؟ در ادامه بیشتر راجع به این موضوع صحبت می کنیم.

ماسک مو پی اچ

ماسک مو پی اچ یکی از راه های به تعادل رسیدن pH در پوست سر به ویژه بعد از استفاده از رنگ مو می باشد. ماسک مو پی اچ همچنین در افرادی که دارای موهای مجعد یا فر هستند نیز می تواند مفید باشد زیرا این نوع موها به سمت قلیایی شدن و بر هم خوردن تعادل pH تمایل بیشتری دارند و آن هم به علت این است که کوتیکول های مو در این دسته از افراد به طور خود به خودی نیمه باز می باشد.

ماسک مو پی اچ با متعادل سازی pH در پوست سر باعث حفاظت از کوتیکول ها و حفظ رطوبت و چربی طبیعی سر می شود. همچنین باعث می شود مو از حالت شکنندگی و خشکی خارج شده و سلامت خود را حتی بعد از استفاده از انواع رنگ مو باز یابند.

بهترین شامپو
بهترین pH شامپو

شامپو قلیایی یا اسیدی؟

در بحث متعادل سازی pH برای مو به غیر از انواع ماسک باید به نوع شامپو قلیایی یا اسیدی نیز توجه کنیم. انتخاب بین شامپو قلیایی یا اسیدی در انواع مختلف موهای آسیب دیده باعث می شود سلامت مو به مو بازگردانده شود. شامپو مناسب شامپویی است که بتواند چربی های مو را بدون این که به ساختار مو آسیب برساند از بین ببرد.

به طور کلی میانگین pH شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک می باشد. شامپو هایی که در طیف خنثی تا اسیدی قرار دارند از کوتیکول مو بهتر محافظت می کنند و باعث سخت تر شدن این لایه در مو می شوند اما نمی توان یک اصل کلی را برای همه افراد به کار برد و با توجه به نوع مو می توان از انواع متفاوت شامپو استفاده کرد و نتایج متفاوت گرفت.

مقاله پیشنهادی: شامپو مناسب مو من چیست؟

pH شامپو برای موهای چرب

بدون شک برای هر مو با خصوصیات منحصر به فرد شامپوی خاصی تولید و روانه بازار شده است که می تواند به حفظ زیبایی و سلامت آنها کمک کند و حتی برخی از مشکلات آن را درمان کند. برای موهای چرب عدد pH بهتر است بین ۶ تا ۷ باشد. زیرا این نوع موها در معرض قلیایی شدن شدید مو قرار ندارند.

شامپوی مناسب انواع مو
شامپوی مناسب انواع مو

شامپو برای موهای رنگ شده

در بازار انواع شامپو برای موهای رنگ شده وجود دارند که این نوع شامپو ها ساختار مو را بازسازی کرده و کوتیکول های مو را می بندند و بدین ترتیب علاوه بر این که باعث می شوند. رنگ مو تثبیت شود باعث می شوند که تعادل سازی pH مو به راحتی صورت گیرد، بنابراین شاهد موهای خشک و بهم تنیده نخواهیم بود.

pH شامپو بچه مناسب برای مو حساس

اشخاصی که حتی بعد از شستشوی مو با شامپو های معمولی دچار ریزش و یا خارش شدید سر می شوند دارای مو حساس می باشند که به این افراد استفاده از شامپو بچه توصیه می شود. زیرا  pH شامپو بچه حالت قلیایی نداشته و حالت اسیدی ضعیف دارد و بدین ترتیب به مو کمترین آسیبی وارد نمی کند. در صورتی که حتی pH شامپو بچه برای مو شما مناسب نمی باشد می توانید از شامپوهایی با pH حدود ۵ استفاده کنید زیرا بسیار نزدیک به pH طبیعی پوست سر می باشند.

نکته

در استفاده از محصولات حاوی سیلیکون و سولفات پرهیز کنید، زیرا سیلیکون باعث می شوند مو نتواند رطوبت لازم را جذب کند و به همین دلیل مو از ترکیبات مغذی و رطوبت بی بهره می ماند. در رابطه با سولفات نیز این مشکل وجود دارد و در محصولات روزانه اغلب سولفات استفاده نمی شود. برای حفظ رطوبت مو می توانید از مواد و ترکیبات طبیعی مانند انواع روغن نیز استفاده کنید. روغن های مفید برای استفاده برای آبرسانی برای مو شامل روغن آرگان، روغن زیتون و روغن آووکادو می باشند.

منابع

sebamedusa.com
dermstore.com
nutrafol.com
healthline.com
skincarerx.com
elle.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

4 + بیست =