پاپایا چیست؟

خواص پاپایا برای بدن انسان اثبات شده می باشد اما در این میان ویتامین های موجود در پاپایا باعث شده تا خواص پاپایا برای پوست و مو بسیار شگفت انگیز باشد. اما برای پاسخ به این سوال که پاپایا چرا برای پوست خوبه؟ باید به صورت علمی تمامی شواهد موجود برای پاسخ به این سوال بیان و بررسی شود.

پاپایا که نام دیگر آن پاپایاکاریکا می باشد در مناطق گرمسیری آمریکا مرکزی و مکزیک جنوبی رشد می کند البته گاهی به این میوه خربزه درختی نیز گفته می شود. طول میوه حدود پانزده تا بیست سانتی متر می باشد و اشکال رسیده آن زرد رنگ تا نارنجی می باشد. میوه ها شبیه گلابی ولی از گلابی بزرگتر هستند و گوشت میوه زرد رنگ نرم و بسیار شیرین و خوش طعم می باشد در وسط میوه دانه های تلخ سیاه رنگی وجود دارد که بسیار کوچک هستند.

مواد مغذی موجود در پاپایا

برای پاسخ به این سوال که پاپایا چرا برای پوست خوبه؟ در ابتدا به سراغ مواد تشکیل دهنده این میوه می رویم تا بتوانیم دقیق تر خواص پاپایا برای بدن را شرح دهیم. ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم پاپایا شامل  ۴۴ کالری و ۱۰ گرم کربوهیدرات و ۰.۵ گرم پروتئین و ۱.۷ گرم فیبر و ۷.۸ گرم قند می باشد. علاوه بر آن خواص پاپایا برای بدن مدیون حضور ترکیباتی مانند:

  • بتاکاروتن، کاروتنوئید، لیکوپن
  • آنزیم‌های تجزیه کننده پروتئین از جمله پاپایین، کیمو پاپایین و بیوفلاونوئیدها که به ویتامین پ مانند پتاسیم، فیبر معروف هستند.

همچنین ویتامین های موجود در پاپایا شامل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B، ویتامین E می باشد. بسیاری از ترکیبات گفته شده خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند. اما نقش هر ترکیب در بدن چیست؟

خواص پاپایا برای پوست
خواص پاپایا برای پوست

پاپایا چرا برای پوست خوبه؟

برای پاسخ به این سوال اثرات پاپایا روی پوست را بیان کرده و نقش هر یک از مواد مغذی موجود در پاپایا را در اثر اعمال شده توسط پاپایا روی پوست بررسی را می کنیم.

کمک به کلاژن سازی پوست

جوان ماندن پوست یکی از آرزوهای هر فردی می باشد که به سلامت پوست خود اهمیت  می دهد اما روش های طبیعی همواره طرفداران بیشتری داشته اند. کلاژن یک پروتئین است که در پوست ما وظیفه این را دارد که پوست را مستحکم نگه دارد.

کلاژن باعث می شود پوست حالت افتاده نداشته باشد و چین و چروک پوست زیاد به چشم نیاید اما تولید کلاژن با افزایش سن کم می شود. از جمله خواص پاپایا برای پوست این است که ویتامین C موجود در پاپایا در روند کلاژن سازی پوست نقش موثری ایفا می کند و با این کار اثر ضد پیری روی پوست می گذارد.

 خواص پاپایا برای مو
خواص پاپایا برای مو

رفع چین و چروک

لیکوپن یکی از آنتی اکسیدان های موجود در پاپایا می باشد علاوه بر این بسیاری از ویتامین های موجود در پاپایا نظیر ویتامین ث خاصیت آنتی اکسیدانی دارند. خاصیت آنتی اکسیدانی این اجزا باعث می شود تا پوست از اثر رادیکال های آزاد در امان بماند.

تحقیقات بسیاری این موضوع را ثابت کرده اند که رادیکالی های آزاد باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شوند این ترکیبات در واقع با داشتن الکترون آزاد جفت نشده میل به واکنش شیمیایی بالایی دارند و می توانند باعث انواع آسیب ها به پوست شوند. ولی آنتی اکسیدان ها خواص آن ها را خنثی کرده و به پوست از این طریق کمک می کنند. همچنین برخی ویتامین های موجود در پاپایا نظیر ویتامین ث می توانند عمق چین و چروک صورت را کم کنند.

  خواص پاپایا برای بدن
خواص پاپایا برای بدن

پاکسازی پوست صورت

از جمله خواص پاپایا برای پوست این است که قادر است پوست را از هرگونه سلول مرده و آلودگی پاک کند و با این کار رنگ پوست را روشن کند. میوه  پاپایا حاوی اسید آلفا هیدروکسی و بتاکاروتن می باشد که این دو ماده با داشتن خاصیت اسیدی سلول های پیر و مرده پوست را از بین می برند و پوست با لایه جدید از سلول های تازه جایگزین می شود.

بدین ترتیب پاپایا خاصیت پاکسازی پوست صورت را نیز دارد. لازم به ذکر است که میوه پاپایا میزان بتاکاروتن زیادی را در خود جای داده به طوری که میزان این ترکیب در میوه پاپایا از بسیاری از میوه ها نظیر موز و سیب بسیار بیشتر است. البته خواص پاپایا برای پاکسازی پوست مدیون حضور ویتامین های موجود در پاپایا نیز می باشد. برای مثال ویتامین A پروتئین های غیر فعال پوست را از بین می برد و در این روند مشارکت دارد.

خرید لایه بردار پاپایا با قیمت مناسب

مرطوب کننده پوست

مرطوب کنندگی پوست از دیگر خواص پاپایا برای پوست می باشد از اثرات دهیدراته شدن پوست می توان به این نکته اشاره کرد که چنانچه این اتفاق برای پوست بیفتد سلول های پوستی جمع تر شده و کوچک تر می شوند و در این شرایط پوست شادابی خود را از دست می دهد و نمای کلی چهره شخص بسیار خسته و بیشتر از سنش به نظر می رسد.

میوه پاپایا به شکل یک آبرسان قوی عمل کرده و پوست را از اثرات خشکی و پوسته پوسته شدن حفظ می کند ویتامین های موجود در پاپایا در این جا نیز به کمک پوست می آیند و باعث می شوند پوست هیدراته شود. پاپایا در درمان ترک ها و پوسته پوسته شدن پوست پا نیز موثر بوده و این مشکل را نیز در افراد رفع می کند.

   خواص میوه پاپایا
خواص میوه پاپایا

درمان آکنه

خواص پاپایا برای پوست بسیار زیاد بوده و از دیگر خواص آن می توان به درمان آکنه اشاره کرد. آنزیم های پاپائین و کیموپاپین موجود در پاپایا می توانند التهاب را کاهش دهند. پاپائین می تواند پروتئین را از بین ببرد و از این رو این ترکیب را می توان در بسیاری از محصولات لایه بردار یافت. این ترکیبات با از بین بردن سلول های مرده پوست که می توانند منافذ پوست را مسدود کنند، به کاهش آکنه کمک می کنند.

پاپائین همچنین کراتین آسیب دیده را که می تواند روی پوست جمع شود و برجستگی های کوچکی ایجاد کند را از بین ببرد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ پیشنهاد کرده که پاپائین یک درمان مناسب برای آکنه است. یکی دیگر از ویتامین های موجود در پاپایا به نام رتینول، که نوعی ویتامین A موضعی می باشد، می تواند به درمان و جلوگیری از ضایعات التهابی آکنه کمک کند.

طبع میوه پاپایا
طبع میوه پاپایا

درمان ملاسما

خواص پاپایا برای درمان ملاسما نیز به کمک افراد آمده است و بسیار قابل توجه بوده است. اما ملاسما چیست؟ ملاسما در واقع بروز نوعی لکه های قهوه ای مایل به قرمز و یا ابی در پوست می باشد که در سنین باروری زنان و بیشتر در افرادی که کمی رنگ پوست مایل به تیره دارند دیده می شود.

ویتامین های موجود در پاپایا همچنین آنزیم ها و میزان بالای بتاکاروتن در این میوه خاصیت روشن کنندگی برای پوست داشته و در درمان ملاسما مفید واقع شده اند. اگر چه مکانیسم عمل دقیق خواص پاپایا برای درمان ملاسما مشخص نیست. اما دانشمندان ادعا می کنند عمل آنزیم ها در از بین بردن پروتئین غیر فعال پوست می تواند دلیلی بر خواص پاپایا برای درمان ملاسما باشد. همچنین استفاده روزانه از روغن دانه پاپایا که می تواند به روشن شدن لکه های تیره کمک کند.

چرا پاپایا برای خوبه
چرا پاپایا برای خوبه

درمان زخم

مقاله پیشنهادی: تونر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

از دیگر مشکلاتی که پاپایا می تواند به عنوان معجزه در درمان آن عمل کند وجود انواع زخم ها می باشد. ویتامین های موجود در پاپایا به ویژه ویتامین هایی که در دانه های این میوه وجود دارد می تواند در تسریع بهبود جای زخم موثر باشد.

علاوه بر آن دانه های پاپایا می توانند به راحتی هر گونه عفونت و باکتری را در محل زخم را از بین ببرند زیرا به طور کلی میوه پاپایا خاصیت ضد میکروبی دارد. همچنین آب میوه پاپایا سبز نیز در صورتی که روی ورم و چرک زخم گذاشته شود می تواند در بهبود آن موثر باشد.

درمان آفتاب سوختگی

هنگام آفتاب سوختگی تعداد زیادی از سلول ها ازبین می روند و پوست ملتهب و قرمز می شود ویتامین های موجود در پاپایا به ویژه ویتامین آ و ث این امکان را برای شخص فراهم می آورد التهابات مربوط به آفتاب سوختگی را درمان کند و به پوست کمک می کند تا سلول های آسیب دیده را از دست داده و سلول های جدید را تولید کند زیرا ویتامین ها نقش مهم و اثر گذاری روی روند میتوز سلولی دارند.

علاوه بر این، خواص پاپایا برای درمان آفتاب سوختگی می تواند مربوط به پاپائین نیز باشد زیرا این ماده نیز در بازسازی پوست و از بین بردن سلول های مرده نقش مهمی را ایفا می کند. پاپایا با تمامی مواد مغذی که دارد باعث می شود پوست در بازسازی خود سریع تر عمل کرده و بنابراین لک ناشی از ترمیم ناقص پوست در هنگام هرگونه جراحتی در پوست باقی نمی ماند.

درمان بیماری های پوستی
درمان بیماری های پوستی

درمان اگزما و پسوریازیس

اگزما نوعی بیماری پوستی است که  در پی آن پوست ملتهب شده و احساس خارش و سوزش در آن به وجود می آید. پسوریازیس که با نام صدفک نیز شناخته می شود یک نوع بیماری خود ایمنی می باشد که در پوست به وجود می آید و پوست را خشک و ملتهب و قرمز می کند در این بیماری٬ سلول های پوستی سرعت میتوز بالایی داشته و پوست ضخیمی ایجاد می شود.

خواص پاپایا برای درمان این نوع بیماری های پوستی به کمک افراد آمده است. ویتامین های موجود در پاپایا و اثرات آنتی اکسیدانی که دارند خشکی و التهاب را در پوست از بین برده و به خوبی پوست را آبرسانی می کنند و سوزش و خارش را به راحتی از بین می برند. علاوه این آنزیم پاپائین سلول های مرده و پروتئین های اضافی پوست را از بین برده و پوست را از هرگونه آلودگی پاک می کنند.

از بین بردن سیاهی زیر چشم
از بین بردن سیاهی زیر چشم

 درمان تیرگی زیر چشم

تیرگی زیر چشم شبیه نیم دایره ای در زیر چشم برخی از افراد وجود دارد و علل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله علل تیرگی زیر چشم شامل:

  • قرار گیری زیاد در معرض آفتاب
  • خشکی پوست
  • اثرات پیری پوست
  • کمبود برخی ویتامین ها و کم خونی

خواص پاپایا برای درمان تیرگی زیر چشم نه تنها با مصرف آن بلکه با گذاشتن ماسک پاپایا زیر چشم نیز منتقل می شود. زیرا ویتامین های موجود در پاپایا هرگونه کمبود ویتامین در بدن را جبران کرده و علاوه بر آن با اثرات ضد پیری که توضیح دادیم هرگونه  چین و چروک را از زیر چشم از بین می برد. که با داشتن خاصیت آبرسانی خشکی پوست را نیز درمان می کنند علاوه بر آن پاپایا با  خاصیت لایه برداری و روشن کنندگی پوست می تواند تیرگی را در این ناحیه درمان کند.

برای سلامت مو چی خوبه
برای سلامت مو چی خوبه

پاپایا معجزه سلامت مو

علاوه بر خواص پاپایا برای پوست از دیگر فواید آن می تواند به اثرات مثبت آن روی سلامت پوست اشاره کرد. با وجود مواد مغذی سرشار و ویتامین های موجود در پاپایا این اثر مثبت خیلی دور از ذهن نمی باشد. پاپایا سرشار از مواد مغذی بوده که هر کدام نقش جداگانه ای در حفظ رطوبت و آبرسانی و تقویت ریشه مو دارند که مجموعه این مواد مانع از ریزش مو می شود علاوه بر آن خاصیت آنتی اکسیدانی قوی که در هر یک از این اجزا وجود دارد کمک می کند تا مو از اثرات رادیکال های آزاد و هرگونه تشعشعاتی که به مو آسیب می رساند به دور باشد.

مقاله پیشنهادی: درمان ریزش مو مردان از چه راهایی ممکن است؟

نرم کننده مو

طبق یک مطالعه ۲۰۱۲ معتبر، ویتامین A موجود در پاپایا می تواند با کمک به پوست سر شما برای تولید سبوم باعث  تقویت و محافظت از مو شود، سبوم در واقع چربی طبیعی سر می باشد که به مو نرمی و لطافت بیشتری را می دهد و از خشک شدن یا شکننده شدن مو جلوگیری می کند. بدین منظور می توانید از ماسک پاپایا برای مو نیز استفاده کنید.

برای تهیه ماسک پاپایا برای مو نصف پاپایا رسیده همراه با نصف فنجان روغن نارگیل و یک قاشق غذا خوری عسل مخلوط کرده و خوب بهم بزنید. ماسک را به موهای مرطوب بمالید و اجازه دهید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بماند سپس موهای خود را بشویید.

برای رشد مو چی بخورم
برای رشد مو چی بخورم

درمان ریزش مو

همانطور که اشاره کردیم پاپایا سرشار از مواد مغذی است که  به خواص پاپایا برای درمان ریزش مو می افزاید.از جهتی دیگر ترکیباتی مانند ویتامین ای که در این میوه وجود دارد باعث بهبود گردش خون در فرد شده و از این طریق علاوه بر اینکه پوست را شاداب می کند مواد مغذی بیشتری را نیز به فولیکول های مغز می رساند.

علاوه بر آن خواص پاپایا برای درمان کچلی ناشی از قارچ نیز قابل ذکر می باشد. زیرا پاپایا همانطور که ذکر شد دارای کاروتن می باشد که خواص ضد میکروبی و ضد قارچی دارد و اثر هرگونه میکروارگانیسم مضر را در مو سر از بین می برد. 

خرید بهترین سرم های پوست و مو با قیمت مناسب

رشد مو

علاوه بر خواص پاپایا برای تقویت مو، طبق یک مطالعه معتبر که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته است این موضوع اثبات شده است که ترکیبات موجود در پاپایا، از جمله لیکوپن، یک تحریک کننده قوی رشد مو می باشند. همچنین دلیل خواص پاپایا برای رشد مو می تواند به حضور اسید فولیک در این میوه نیز مربوط باشد این ماده باعث می شود گردش خون در کل بدن به ویژه در سر بیشتر شده و بدین طریق فولیکول های مو بیشتر در معرض مواد مغذی داخل خون قرار بگیرند و تقویت شوند و بدین طریق پاپایا باعث رشد مو می شود.

چجوری شوره سر رو از بین ببرم
چجوری شوره سر رو از بین ببرم

پیشگیری از شوره سر

شوره سر یک مشکل آزار دهنده در برخی افراد می باشد که گاهی موجب ریزش مو نیز می شود اما همواره درمان طبیعی برای پوست و مو موثر تر بوده و از این رو مصرف پاپایا با توجه به خواص ضد میکروبی آن می تواند مفید باشد.

مطالعات نشان داده اند که یکی از دلایل اصلی ایجاد شوره در سر، قارچی شبیه مخمر است که با نام مالاسزیا شناخته می شود. مقاله معتبری که در سال ۲۰۱۱ چاپ شد نشان داد که خواص ضد قارچی دانه های پاپایا می تواند به کنترل و جلوگیری از شوره سر کمک کند. بنابراین با مصرف پاپایا علاوه بر بهره بردن از خواص پاپایا برای پوست میتوانیم از خواص پاپایا برای سلامت مو نیز بهره ببریم.

بیماری تباهی زرد چجوری درمان میشه
بیماری تباهی زرد چجوری درمان میشه

خواص پاپایا برای سلامت بدن

علاوه بر موارد گفته شده خواص پاپایا برای سلامت کلی بدن نیز بسیار قابل توجه بوده و توانسته افراد بسیاری را به خود علاقه مند کند در ادامه چندین بیماری که با پاپایا قابل درمان می باشند را نام میبریم.

درمان بیماری تباهی لکه زرد

تباهی لکه زرد در واقع یک نوع بیماری در افراد مسن است که بینایی شخص را تحت تاثیر قرار داده و کم کم آن را از بین می برد اما خواص پاپایا برای درمان این بیماری مربوط به حضور زئاتین، ویتامین A و فلاونوئید هایی مانند بتاکاروتن، کریپتوزانتین و لوتئین می باشد.

مقاله پیشنهادی: آرایش صورت را چگونه باید انجام داد؟

زئنانتین و ویتامین A خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و چشم را از آسیب توسط اشعه ها و رادیکال های آزاد حفظ می کند. فلاونوئید ها نیز از غشای چشم محافظت کرده و احتمال آسیب به چشم را کم می کنند. به طور کلی نیز این میوه به دلیل حضور بتاکاروتن برای بینایی اشخاص سالم نیز مفید بوده و در منابع علمی توصیه به استفاده از آن شده است. بنابراین با مصرف پاپایا علاوه بر بهره بردن از خواص پاپایا برای پوست و مو می توانیم از خواص آن برای درمان بسیاری از بیماری های دیگر نیز استفاده کنیم.

برای کم خونی چی بخورم
برای کم خونی چی بخورم

بهبود کم خونی

اسید فولیک موجود در پاپایا به خواص پاپایا برای درمان کم خونی افزوده است. خواص پاپایا برای درمان کم خونی علاوه بر حضور اسید فولیک مدیون حضور ویتامین سی نیز می باشد زیرا این ماده باعث می شود جذب اسید فولیک در بدن راحت تر اتفاق بیفتد و بدین طریق کمبود آّن در بدن فرد جبران شود.

همانطور که می دانیم کم خونی علل بسیاری از بیماری ها از جمله ریزش مو و خشکی و تیرگی پوست می باشد زیرا با کم بودن گلبول های قرمز خونی مواد مغذی کمی به سلول ها می رسد و سلول ها شادابی خود را از دست می دهند. با مصرف پاپایا و بهره بردن از خواص پاپایا برای درمان کم خونی در واقع به طور غیر مستقیم در حال بهره بردن از خواص پاپایا برای سلامت مو و پوست نیز هستیم.

میوه برای دستگاه گوارش
میوه برای دستگاه گوارش

بهبود عملکرد سیستم گوارشی

پاپایا دارای میزان زیادی فیبر بوده که این ماده برای سلامت و بهبود عملکرد دستگاه گوارش مفید می باشد. فیبر می تواند هضم غذا را راحت تر کند  و از این طریق جذب مواد مغذی موجود در غذا برای بدن راحت تر اتفاق می افتد همچنین فیبر در هنگام حرکت در لوله گوارش بسیاری از مواد سمی را با خود جذب می کند و از بدن دفع می کند این عمل باعث می شود که بدن از سموم تخلیه شود.

کنترل فشار خون

از دیگر خواص پاپایا برای بدن می توان به کنترل فشار خون اشاره کرد این میوه سرشار از پتاسیم بوده و همانطور که می دانیم پتاسیم نقش موثری در کاهش فشار خون دارد از این رو مصرف این میوه برای افراد  با فشار خون بالا توصیه می شود.

کنترل کننده استرس

از دیگر خواص پاپایا می توان به کاهش استرس و اضطراب در بدن اشاره کرد همانطور که می دانیم استرس عامل بروز بسیاری از بیماری ها از جمله آکنه و ریزش مو می باشد اما پاپایا با داشتن ویتامین C بالا میزان هورمون های استرس زا در بدن را کاهش می دهد و از این طریق می توان به بدن کمک کند.

مزه پاپایا
مزه پاپایا

طبع پاپایا

طبع پاپایا گرم وتر می باشد معمولا خوراکی هایی با طبع گرم در بدن تولید حرارت می کنند بنابراین بیشتر برای افراد سرد مزاج توصیه می شود. علاوه بر آن طبع پاپایا باعث شده که با افزایش گرما در بدن ترشح هورمون استروژن بالا رفته و این امر باعث شده تا خواص پاپایا برای درمان بی نظمی قاعدگی به چشم بیاید.

نکات مهم

از مصرف این میوه به صورت خام در دوران بارداری خودداری کنید زیرا میوه خام دارای مقادیر زیادی لاتکس است که باعث انقباضات شدید رحمی می شود و خطر سقط را برای نوزاد ایجاد می کند.

دانه های پاپایا نیزمانند پاپایا دارای مزایا بسیاری می باشند اما توجه کنید که دانه ها سیاه پاپایا دارای کارپین می باشد که ماده ای سمی بوده و باعث می شود عروق خونی تنگ شوند و شخص دچار عارضه فلجی شود. بنابراین در مصرف دانه ها آن احتیاط کنید.

پاپائین موجود در این میوه برای برخی افراد ایجاد حساسیت می کند و باعث بروز مشکلات تنفسی از قبیل آسم می شود. مصرف هر ماده ای اگر به صورت بی رویه انجام شود باعث بروز مشکلاتی می شود. پاپایا در صورتی که زیاد مصرف شود به دلیل حضور مقادیر بالای ویتامین C ممکن است خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش دهد.

منابع

healthline.com
stylecraze.com
organicfacts.net
stylecraze.com
medicalnewstoday.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پنج × 3 =