درمان ملاسما یکی از دغدغه های افرادی است که با این عارضه دست و پنجه نرم می کنند. لک صورت یا ملاسما چیست؟ درمان ملاسما به چه شکلی انجام می شود؟ آیا ملاسما در حاملگی و ازدواج قابل درمان است؟ در چه مواردی ملاسما بیشتر رخ می دهد؟ ملاسما معمولا روی گونه ها، بینی، چانه، بالای لب و پیشانی ظاهر می شود که گاهی اوقات روی دیگر اعضای بدن مانند گردن و کمر خود را نشان می دهد. در واقع، ملاسما می تواند بر روی هر قسمت از پوست شما که در معرض نور خورشید است، تاثیرگذار باشد. به همین دلیل است که بیشتر افراد مبتلا به ملاسما متوجه می شوند که علائم آنها در ماه های تابستان تشدید و بدتر می شود. به راستی راه درمان لک صورت یا ملاسما چیست؟

درمان ملاسما در خانه
درمان ملاسما

همه چیز درباره ملاسما

ملاسما یک اختلال شایع پوستی است که در معنی به لکه سیاه ترجمه شده است. اگر ملاسما دارید، لکه های قهوه ای روشن، قهوه ای تیره و یا خاکستری روی پوست خود مشاهده می کنید بدانید که با نوعی از لک صورت یا ملاسما روبرو هستید. آنها می توانند به صورت لکه های مسطح و یا لکه های کک و مک ظاهر شوند. مناطقی که بیشتر دچار ملاسما می شوند شامل صورت از جمله گونه ها، لب بالا و پیشانی و همچنین بازوها می باشد.

ملاسما گاهی اوقات به عنوان ماسک بارداری نیز بیان می شود چرا که اغلب زنان باردار را بعد از یک دوره با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. ملاسما به طور معمول با گذشت زمان ممکن است تیره و روشن شود، که اغلب در تابستان بدتر و در زمستان این تیرگی بهتر می شود. نام دیگر و کمتر شناخته شده ملاسما، کلوآسما است.

ملاسما چیست؟

همانطور که مستحضر هستید ملاسما باعث ایجاد لکه های قهوه ای روشن، قهوه ای تیره و یا مایل به آبی یا لکه های کک و مک روی پوست می شود که گاهی اوقات ممکن است این لکه ها قرمز یا ملتهب می شوند. ملاسما در مکان یا ترکیبی از مکان ها روی پوست ظاهر می شود.

براکیال : ملاسما روی شانه ها و بالای بازوها

Centrofacial : ملاسما در پیشانی، گونه ها، بینی و لب بالایی

مالار : ملاسما در گونه ها و بینی

فک پایین : ملاسما در خط فک

گردن : در افراد ۵۰ ساله یا بیشتر، ملاسما می تواند در هر قسمتی از گردن آنها ظاهر شود.

درمان سنتی ملاسما
درمان سنتی ملاسما

انواع ملاسما کدامند؟

برای این که به دنبال درمان ملاسما بروید باید نوع آن را بشناسید تا در درمان ملاسما موفق باشید و به نتیجه مطلوبی برسید. سه نوع ملاسما وجود دارد و آنها به عمق رنگدانه مربوط می شوند. برای تعیین عمق رنگدانه ممکن است از لامپ چوبی که نور سیاه ساطع می کند استفاده شود. سه نوع از لک صورت یا ملاسما عبارتند از موارد زیر که به صورت خلاصه به آنها اشاره کرده ایم. که متداول ترین سوالات در زمینه درمان ملاسما و خود این بیماری اعم از:

 • چرا به ملاسما مبتلا شدم؟ آیا درمان ملاسما قطعی است؟
 • آیا باید مصرف قرص های ضد بارداری یا درمان جایگزینی هورمون را متوقف کنم؟
 • آیا بعد از زایمان، ملاسما از بین می رود؟
 • کدام ضد آفتاب با SPF را توصیه می کنید؟

اپیدرمی

ملاسمای اپیدرمی دارای رنگ قهوه ای تیره، حاشیه ای کاملا مشخص است، که در زیر نور سیاه واضح تر به نظر می رسد و گاهی اوقات به خوبی به روش درمان ملاسما پاسخ می دهد.

پوستی

ملاسمای پوستی دارای رنگ قهوه ای روشن یا مایل به آبی می باشد که حاشیه ای تار دارد و معمولا در نور سیاه تفاوتی ایجاد نمی کند و به درمان ملاسما پاسخ درستی نمی دهد.

خرید انواع ماسک صورت با عصاره های مختلف برای انواع پوست

ملاسمای مخلوط

ملاسمای مخلوط که متداول ترین نوع ملاسما پوستی می باشد، هم لکه های مایل به آبی و هم قهوه ای دارد، که در مقابل نور سیاه مخلوطی از این دو را نشان می دهد و تا حدودی به درمان ملاسما پاسخ می دهد.

ملاسما چقدر شایع است؟

ملاسما یک بیماری پوستی بسیار شایع به خصوص در میان زنان باردار است و بین ۱۵ تا ۵۰ درصد زنان باردار به آن مبتلا می شوند. که بین ۵/۱ تا ۳۳٪ از جمعیت ممکن است به لکه صورت یا ملاسما مبتلا شوند و این اتفاق بیشتر در دوره های باروری زنان رخ می دهد که به ندرت در دوران بلوغ اتفاق می افتد. لکه صورت یا ملاسما معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی شروع می شود.

چگونه ملاسما را درمان کنم
چگونه ملاسما را درمان کنم

چه کسانی در معرض خطر ملاسما هستند؟

جالب است بدانید که زنان بیشتر از مردان به ملاسما مبتلا می شوند: حدود ۱۰٪ از کسانی که به لک صورت یا ملاسما مبتلا می شوند مردان و ۹۰٪ از آنها را زنان تشکیل می دهند که در این بین زنان باردار بیش از دیگران به ملاسما مبتلا می شوند. همچنین اگر از داروهای ضد بارداری خوراکی و هورمونی استفاده کنند، بیشتر در معرض خطر هستند. از روش های درمان ملاسما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اجتناب از عوامل شناخته شده، مانند قرص های جلوگیری از بارداری و هورمون درمانی
 2. در معرض قرار نگرفتن آفتاب، استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF مناسب
 3. کرم های روشن کننده پوست
 4. روش هایی مانند لایه برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ و لیزر درمانی

چگونه ملاسما شکل می گیرد؟

پوست شما از سه لایه اصلی تشکیل شده است که لایه خارجی اپیدرم، لایه میانه درم و عمیق ترین لایه زیر جلدی می باشد که جزو بزرگترین عضو بدن افراد می باشد و تقریبا یک هفتم وزن بدن شما را تشکیل می دهد. پوست از استخوان ها، عضلات، اعضای بدن و هر چیز دیگری در برابر سرما، میکروب، آفتاب، رطوبت، مواد سمی، آسیب های زیست محیطی و از سایر موارد محافظت می کند.

اپیدرم شما حاوی سلول هایی به نام ملانوسیت است که یک رنگ تیره یا رنگدانه معروف به ملانین را ذخیره و تولید می کند. که در پاسخ به نور، گرما یا اشعه ماورا بنفش یا با تحریک هورمونی، ملانوسیت ها، ملانین بیشتری تولید می کنند و به همین دلیل پوست شما تیره یا به اصطلاح دچار لک صورت یا ملاسما می شود.

چرا زنان هنگام بارداری به ملاسما مبتلا می شوند؟

در دوران بارداری، سطح هورمون های استروژن و پروژسترون زنان باردار افزایش می یابد؛ تصور می شود که این هورمون ها در ایجاد ملاسما نقش دارند و جالب تر این است که رنگ تیره آن معمولا پس از بارداری کمرنگ می شود.

آیا ملاسما دائمی است؟

یکی از سوالات پر تکرار در بین خانم ها این است که آیا ملاسما دائمی است؟ باید بگوییم ملاسما نوعی اختلال مزمن می باشد که این بدین معناست که ماندگار است (سه ماه یا بیشتر). متاسفانه برخی افراد سال ها یا کل زندگی خود دچار ملاسما پوستی هستند. در عین حال افراد دیگر ممکن است فقط برای مدت کوتاهی به ملاسما مبتلا شوند. ملاسما بی ضرر است و به هیچ وجه درد، خارش یا ناراحت کننده نیست.

درمان فوری ملاسما

چه عواملی باعث ملاسما می شود؟

ملاسما دو علت اصلی دارد که یکی از شایع ترین علل آن تابش، اعم از اشعه ماورا بنفش، نور مرئی یا نور مادون قرمز (گرما)، و نوع دوم آن هورمون ها می باشد. اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز از خورشید در تشدید شدن ملاسما نقش اساسی دارند. سایر علل احتمالی ملاسما عبارتند از:

 • بارداری یا استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری
 • محصولات آرایشی و بهداشتی یا سایر محصولات مراقبت از پوست
 • داروهای فتوتوکسیک (داروهایی که پوست را در معرض آسیب نور، مانند داروهای ضد تشنج قرار می دهند.)
 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • سابقه خانوادگی (ژنتیک)
 • فشار

مقاله پیشنهادی: تمام آنچه که باید در مورد علائم بیماری پوست مرغی و درمان آن بدانیم

داروهای ضد تشنج

داروهایی که مانع از تشنج می شوند ممکن است دلیل اصلی ملاسما پوستی باشند.

ضد بارداری (جلوگیری از بارداری)

ملاسما در افرادی که از قرص های ضد بارداری خوراکی حاوی استروژن و پروژسترون استفاده می کنند بسیار شایع تر می باشد.

استروژن یا دی اتیل استیل بسترول

دی اتیل استیل بسترول نوعی مصنوعی از هورمون استروژن (ساخته دست بشر) است. اغلب در درمان سرطان پروستات استفاده می شود.

ژنتیک

حدود ۳۳ تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به ملاسما ژنتیکی گزارش شده اند در صورتی که شخصی از خانواده به آن مبتلا باشد احتمال این که ملاسما به سایرین منتقل شود بیشتر است، اکثر دوقلوهای یکسان دارای ملاسما هستند. البته شایان ذکر است که کم کاری تیروئید یکی دیگر از دلایل ایجاد لک صورت یا ملاسما می باشد. در صورتی که تیروئید داشته باشید و نوع تیروئید شما کم کار باشد، احتمال این که به ملاسما مبتلا شوید زیاد است.

درمان لک صورت یا ملاسما
درمان لک صورت یا ملاسما

صفحه های LED

ملاسما ممکن است توسط چراغ های LED تلویزیون، لپ تاپ، تلفن همراه و رایانه لوحی شما ایجاد شود. برخی از مواد آرایشی می توانند باعث ایجاد واکنشی از نظر نورزا شوند.

بارداری

هنوز دلیل مشخصی برای لک صورت یا ملاسما وجود ندارد. با این حال، کارشناسان افزایش سطح استروژن، پروژسترون و هورمون های تحریک کننده ملانوسیت در سه ماهه سوم بارداری را عوامل موثر در ملاسما پوستی می دانند.

هورمون ها

هورمون های استروژن و پروژسترون جزو اصلی ترین هورمون هایی هستند که در برخی از افراد منجر به ملاسما می شوند. به زنان یائسه گاهی اوقات پروژسترون داده می شود که به ملاسما دچار می شوند.

انواع لک صورت یا ملاسما
انواع لک صورت یا ملاسما

داروهای فتوتوکسیک

داروهایی که شما را نسبت به نور آفتاب حساس می کنند! این داروها شامل برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID)، دیورتیک ها، رتینوئیدها، کاهش قند خون، داروهای ضد روان پریشی، درمان های هدفمند و برخی داروهای دیگر است.

محصولات مراقبت از پوست نیز جزو این موارد هستند، محصولی که به طور کلی پوست شما را تحریک کند، احتمالا باعث ایجاد ملاسما و بدتر شدن آن می شود. برخی صابون های معطر نیز در این بین نقش دارند.

آیا غذاها می توانند بر روی درمان ملاسما تاثیرگذار باشند؟

برخی از دانشمندان معتقدند که هیچ ماده غذایی یا نوشیدنی شناخته نشده است که به طور مستقیم باعث ملاسما شود. با این حال بهتر است که برای حفظ سلامت پوست به طور کلی، رژیم غذایی سالم را با غذاهای غنی از ویتامین D را تست کنید:

 1. شیر بادام
 2. تخم مرغ، گوشت
 3. شیر
 4. قارچ
 5. ماهی روغنی
 6. آب پرتقال
 7. ماست

خرید انواع کرم BB و CC و DD با کیفیت بالا و قیمت مناسب

درمان لک صورت یا ملاسما

درمان لک صورت یا ملاسما هنوز به صورت قطعی تایید نشده است! گاهی با اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب، ملاسما قابل پیشگیری می باشد که در بیشتر موارد، پیشگیری دشوار است. افرادی که سابقه خانوادگی ملاسما دارند باید اقدامات احتیاطی بیشتری برای درمان لک صورت یا ملاسما انجام دهند.

مهمترین راه درمان ملاسما و جلوگیری از بروز ملاسما و پیری زودرس، جلوگیری از تابش نور آفتاب به پوست است که باید از کرم هایی با SPF15 کمک گرفت. شایان ذکر است که برخی به دلیل استفاده از کرم هایی با SPF15 از دیگر مواردی مانند کلاه، عینک آفتابی و … اجتناب می کنند و این اصلا درست نیست، چرا که اشعه ها می توانند بزرگترین عامل لک صورت یا ملاسما باشند. از راههای دیگر درمان ملاسما می توان به چند مورد زیر اشاره داشت:

 • لایه برداری شیمیایی
 • میکرودرم ابریژن، درما براژن
 • جوان سازی پوست با لیزر و استفاده از ضد آفتاب
 • منع استفاده قرص های جلوگیری از بارداری
 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهای موضعی
صاف کردن پوست
صاف کردن پوست

ملاسما در حاملگی و ازدواج

ملاسما در حاملگی و ازدواج یکی از شایع ترین مواردی است که شاید بارها آن را در میان صحبت های خانم های باردار شنیده باشید. بارداری علاوه بر این که یک دوره هیجان انگیز برای هر زن باردار می باشد ممکن است مواردی از جمله ملاسما را به همراه دارد که برای برخی همراه با استرس است و باید بگوییم هیچ خطری وجود ندارد!

ملاسما در حاملگی و ازدواج از ماه دوم یا سوم بارداری با لکه های تیره ای روی پوست ظاهر می شود و به آن لک صورت یا ملاسما گفته می شود. برخی با مواجه شدن با این لکه ها به دنبال درمان ملاسما در این دوره هستند اما به دلیل شرایط خاص نمی توانند از هر روشی برای درمان ملاسما استفاده کنند؛ در ادامه به سوالات پاسخ داده ایم و تا حد امکان به راههایی برای درمان ملاسما اشاره کرده ایم.

آیا ملاسما بعد بارداری از بین می رود؟

درمان ملاسما در حاملگی و ازدواج که در بعد از این دوره ایجاد شده است می تواند پس از زایمان کمرنگ و درمان آن قطعی باشد. اما اگر قبل از بارداری به ملاسما مبتلا بودید، ممکن است به خودی خود بدون درمان ملاسما از بین نرود. به یاد داشته باشید که ملاسما یک بیماری مزمن پوستی است، به این معنی که هیچ درمان قطعی برای ملاسما وجود ندارد. با این حال، درمان سخت گیرانه و اقدامات محافظ در برابر آفتاب می تواند در درمان ملاسما و روشن شدن رنگ پوست و صاف شدن آن موثر باشد.

روش های خانگی درمان ملاسما

اگرچه طیف وسیعی از اقدامات زیبایی مانند لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن برای درمان ملاسما می توانند کمک کنند، اما بیشتر آنها اثرات مخرب بیشتری روی پوست دارند. بنابراین، بهتر است به درمان های خانگی اعتماد کنید که در طولانی مدت عوارض جانبی ندارند.

درمان پوست با زردچوبه
درمان پوست با زردچوبه

زردچوبه

به نظر می رسد این روزها زردچوبه را می توان در همه چیز از چای گرفته تا اسکراب صورت پیدا کرد و این نمی تواند بدون دلیل باشد! در حقیقت، کورکومین که یکی از مواد شیمیایی اولیه در زردچوبه می باشد از نظر علمی در مورد اثر بخشی آن برای مراقبت از پوست دارای پشتوانه علمی است.

کورکومین دارای قدرتی بالا در برابر اشعه ماورا بنفش می باشد و یک آنتی اکسیدان و ضد جهش است و دارای خواص ضد التهابی فوق العاده ای است. بد نیست بدانید که کورکومین تولید تیروزیناز و ملانین را مهار می کند؛ کورکومین توانایی کاهش رنگدانه و همچنین خواص آنتی اکسیدانی دارد.

فواید ژل آلوئه ورا
فواید ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا

خاصیت آبرسانی شگفت آور ژل آلوئه ورا آن را به عنصری محبوب در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل کرده و یکی از داروهای طبیعی مفید برای درمان ملاسما است. این دارو همچنین برای درمان بیماری های پوستی بیشماری مورد استفاده قرار می گیرد و یک درمان قوی برای درمان کرم حلقوی است. ژل خالص آلوئه ورا حاوی پلی ساکاریدهای موسیلاژی می باشد که لکه ها اعم از لکه های تیره ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد و تغییر رنگ ملاسما را روشن می کند. خواص آنتی اکسیدانی قوی ژل آلوئه ورا از پوست در برابر آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می کند.

ژل آلوئه ورا فقط برای آفتاب سوختگی نیست! این ژل در درمان ملاسما نیز کمک شایانی می کند. آزمایشات بالینی اولیه نشان داده است که آلوئه ورا دارای خواص درمانی بسیاری است. آلوئه ورا محصور در لیپوزوم می باشد که باعث بهبود تا درمان ملاسما در زنان باردار می شود.

مقاله پیشنهادی: چقدر در مورد بیماری سلولیت پوست میدانید؟

سرکه سیب

سرکه سیب یک روش درمانی بسیار محبوب برای انواع مختلفی از مشکلات پوستی و مو است. این ماده به عنوان یک ماده محبوب در ماسک موی طبیعی برای موهای مات و آسیب دیده استفاده می شود و همچنین یکی از داروهای خانگی کاربردی برای درمان ملاسما محسوب می شود. اسید استیک موجود در سرکه سیب آن را به یک ماده سفید کننده طبیعی تبدیل می کند که لکه های پوستی حاصل از ملاسما را از بین می برد و پوست را درخشان و صاف می کند. علاوه بر این، سموم پوست را نیز از بین می برد.

از سرکه سیب گاهی اوقات به عنوان یک داروی درمانی یاد می شود، بسیاری از افراد نتایج استفاده روزانه از سرکه سیب را برای سلامت دستگاه گوارش، سلامت سیستم ایمنی بدن و … را توصیه می کنند که برخی از آنها سرکه سیب را درمانی برای ملاسما می دانند.

مشکلات پوستی
مشکلات پوستی

ترب کوهی

ما از مزایای خوردن میوه و سبزیجات برای کاهش وزن اطلاعات بسیاری داریم، اما برخی از سبزیجات برای پوست نیز به همان اندازه موثر هستند. ترب کوهی به دلیل توانایی در کاهش انواع تغییر رنگ پوست، لکه ها و زخم ها، به طور گسترده ای برای مراقبت از پوست استفاده می شود و همچنین یکی از موثرترین داروهای خانگی برای درمان ملاسما است. این درمان با سفیدکردن پوست و روشن شدن تغییر رنگ نامطلوب و رنگدانه بیش از حد پوست سروکار دارد.

آب لیمو

وقتی صحبت از بهبود رنگ پوست به طور طبیعی می شود، هیچ درمان دیگری مانند آب لیمو خام به ذهن افراد نمیرسد و این جای تعجبی ندارد. مخلوط آب لیمو و آب گرم نیز یکی از درمان های طبیعی خانگی برای کاهش وزن است. استفاده موضعی از آب لیمو به عنوان یک درمان طبیعی برای ملاسما محسوب می شود که لایه برداری از لایه خارجی آسیب دیده پوست را انجام می دهد، بنابراین رنگدانه های ملاسما به مرور از بین میروند.

چرا پاپایا برای مفید است
چرا پاپایا برای مفید است

پاپایا

پاپایا میوه ای کاملا متنوع و در عین حال کاربردی است که برای پوست خواص معجزه آسایی به همراه دارد. از پاپایای خام و رسیده برای استفاده در چندین مسئله پوستی استفاده می شود. آنزیم فعال طبیعی پاپائین موجود در پاپایا به عنوان یک لایه بردار عمل می کند که سلول های آسیب دیده و مرده پوست را از بین می برد و به بازیابی رنگ پوست صاف و یکنواخت، در درمان ملاسما کمک می کند.

بادام

فواید بادام و شیر بادام برای پوست نیازی به تاییدیه جدیدی ندارد. یک اسکراب مغذی و لایه بردار ساخته شده از بادام و عسل بدون شک بهترین روش درمان ملاسما می باشد. محتوای پروتئین زیاد در بادام می تواند در روشن شدن پوست موثر باشد. بادام همچنین دارای ویتامین E است که نه تنها تغییر رنگ پوست را اصلاح می کند بلکه باعث تغذیه پوست نیز می شود.

ویتامن های مفید برای پوست
ویتامن های مفید برای پوست

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک کربوهیدرات مهم پیچیده است که به دلیل مزایای آن برای کاهش وزن در رژیم غذایی افراد آگاه از سلامتی گنجانده می شود. بلغور جو دوسر نیز یک روش موثر برای درمان ملاسما به طور طبیعی است. اسکراب مغذی جو دوسر بهترین راه حل برای این سوال می باشد که چگونه سلول های مرده پوست را از بین ببریم. خاصیت لایه برداری طبیعی بلغور جو دوسر به آرامی لایه های سلول های مرده پوست را از بین می برد تا پوست روشن تری پیدا شود. این روش درمان همچنین در کاهش کلوازما در دوران بارداری موثر است.

آب پیاز

نکات طبیعی خانگی برای رشد مو بدون درج آب پیاز در لیست درمان ملاسما ناقص است! پیاز حاوی برخی ترکیبات گوگردی مانند سولفوکسیدها و سفین ها است که به درمان ملاسما در صورت کمک می کند. علاوه بر این، آب پیاز لکه ها و جای زخم های ناشی از آکنه و جوش را نیز برطرف کرده و سلول های پوست را تغذیه می کند.

حرف پایانی

صرف نظر از نوع درمان ملاسما، به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آفتاب بهترین راهکار برای جلوگیری از شروع یا بدتر شدن رنگدانه های پوستی است. توصیه می کنیم در ساعات اوج قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (۱۱ صبح تا ۲ بعد از ظهر) در خانه بمانید. از موانع فیزیکی برای جلوگیری از اشعه های ماورا بنفش مانند لباس های محافظ و چترهای آفتابی و استفاده از کرم ضد آفتاب حاوی روی یا تیتانیوم را فراموش نکنید.

منابع

dermnetnz.org
healthline.com
clearifirx.com
thefitindian.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

هفده − سه =