پوست درخشان و عاری از هر گونه لک و پیس، نشانه سلامت پوست است و برای این که بتوانید پوست درخشان و شادابی داشته باشید باید نکات مهمی را در حوزه سلامت پوست رعایت کنید. در اینجا باید بین پوست درخشان و پوست براق تفاوت قائل شد زیرا از لحاظ زیبایی شناسی و سلامتی این دو بسیار تفاوت دارند. تعریفی که می‌توان از پوست درخشان ارائه داد بدین شرح است: پوست درخشان به پوستی اطلاق می‌شود که از رطوبت لازم برخوردار است کدر و پژمرده نیست هیچ گونه لک، آکنه یا التهابی بر روی آن مشاهده نمی‌شود، و اصطلاحا پوستی سفت و بدون چین وچروک می‌باشد. اما پوست براق دارای روزنه‌های باززیادی است و مقدار چربی روی سطح پوست زیاد است در واقع دلیل براقی این نوع پوست به همین خاطر می‌باشد و همچنین پوست کدر و تیره به نظر می‌رسد.

چجوری پوست درخشان داشته باشم؟
چجوری پوست درخشان داشته باشم؟

چگونه پوستی جوان داشته باشیم؟

داشتن پوست جوان آرزو و دغدغه خیلی از افراد است زیرا پوست در نشان دادن روحیه و شخصیت افراد نقش به سزایی دارد. پوست جوان باعث ایجاد حس اعتماد به نفس بیشتر می‌شود و افراد نسبت به خودشان حس بهتری دارند و رسیدگی و اهمیت دادن به خود برای داشتن پوست جوان و شاداب نشان دهنده ارزش و اهمیت فرد به خود و شخصیت خود است.

برای داشتن پوست جوان و درخشان باید فاکتورهای متعددی را مد نظر قرار داد که در این مقاله سعی می‌کنیم مهم‌ترین این عوامل را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 راز پوست درخشان چیست
راز پوست درخشان چیست

سبک زندگی و داشتن پوست جوان

داشتن پوست جوان آرزوی همه‌ی ماست اما اینکه فقط آرزو داشته باشیم که پوست درخشان داشته باشیم کافی نیست. برای داشتن پوست جوان و زیبا در ابتدا باید سبک زندگی خود را مورد ارزیابی قرار داده و اگر مشکلی وجود داشت آن را شناسایی و حل کنید. سبک زندگی به مجموعه فعالیت‌های روزانه ما اطلاق می‌شود که تاثیر مثبت و منفی این فعالیت‌ها تا آخر عمر با ما خواهد بود. بنابراین هر چقدر در اجرای این فعالیت‌ها کوشا باشید رضایت از خود و زندگی و در نهایت سلامت خود را تضمین کرده‌اید. از فعالیت‎‌های سبک زندگی می‌توان به تغذیه، خواب، فعالیت بدنی، کنترل استرس که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

نگهداری از پوست درخشان
نگهداری از پوست درخشان

تغذیه و پوست جوان

محققان زیادی روی تاثیر غذا خوردن بر روی سلامتی و زیبایی پوست تاکید دارند زیرا بسیار مهم است که شما به طور روزانه تمامی مواد مغذی که برای پوست درخشان لازم است را دریافت نمایید. خوردن غذای گرم به همراه میوه‌ها و سبزیجات تازه، تاثیر زیادی روی جوان ماندن پوست دارد. باید تا حد امکان مصرف غذاهای فست فود را کاهش داد و به جای آن غذاهایی که با سبزیجات تازه آماده شده را افزایش دهید. نکته‌ای که باید در اینجا ذکر کنیم زمان غذا خوردن است باید خود را به خوردن غذایتان در یک زمان معین عادت دهید تا بدن کارکرد عادی خود را داشته باشد و بتواند ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز پوست را به موقع وارد جریان خون کند. پس نه تنها نوع غذا خوردن بلکه زمان آن نیز در داشتن پوست جوان اهمیت دارد.

مقاله پیشنهادی: استفاده از تونر برای پوست چرا خوب است؟

چجوری پوست درخشان بسازیم
چجوری پوست درخشان بسازیم

خواب و پوست جوان

برای داشتن پوست درخشان و سالم داشتن خواب کافی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بدن در ساعت خواب شروع به پاکسازی پوست و رساندن مواد مورد نیاز به آن می‌پردازد اثرات منفی استرس را از روی بدن و اختصاصا پوست برطرف می‌کند و همچنین به دفع مواد سمی بدن می‌پردازد. خوابیدن قبل از ساعت ۱۲ شب بسیار توصیه شده است. کم خوابیدن باعث می‌شود که علاوه بر این که کم انرژی و کسل باشید بلکه پوستتان رنگ پریده به نظر بیاید و به مرور زمان باعث پیری زودرس می‌شود.

همانقدر که کم خوابی تاثیر منفی زیادی بر روی پوست می‌گذارد، خواب زیاد نیز تاثیر منفی بر پوست درخشان و شاداب می‌گذارد. باید برای به موقع خوابیدن و به موقع بیدار شدن برنامه بریزید و چنانچه در خوابیدن مشکل دارید به دنبال راه چاره باشید.

نقش ورزش در داشتن پوست زیبا
نقش ورزش در داشتن پوست زیبا

فعالیت بدنی و پوست جوان

به طور کلی اگر بخواهیم تعریف کلی از فعالیت بدنی ارائه بدهیم. به مجموعه حرکات ما از زمان بیدار شدن تا موقع خواب می‌گویند. هر چقدر که فعالیت مثبت بدنی بیشتری داشته باشیم تاثیر بهتر و بیشتر بر روی پوستتان می‌گذارد و باعث می‌شود پوست درخشان و جوانی داشته باشید. منظور از فعالیت مثبت ورزش کردن است. ورزش کردن روزانه به مدت یک ساعت عملکرد مثبتی بر روی پوست دارد و باعث می‌شود پوست جوان و شادابی داشته باشید.

پوست شاداب با کنترل استرس

با ماشینی شدن زندگی و دور شدن انسان از طبیعت و وجود انواع مشکلات روزمرگی، باعث شده که میزان استرس افراد بسیار زیادتر از حد طبیعی آن باشد. بنابراین استرس نیز می‌تواند بر شادابی پوست تاثیر منفی بگذارد و آن را پژمرده و رنگ پریده کند. کننترل استرس بر تمام جنبه‌های زندگی تاثیر مثبت دارد معمولا افرادی که مرتب ورزش می‌کنند به میزان بسیار زیادی می‌توانند استرس خود را کنترل کنند اما اگر با وجود ورزش هم همچنان استرس زیادی را تجربه می‌کنید باید به مراجعه به روانشناس برای حل این مشکل اقدام نمایید.

پوست درخشان چجوریه
پوست درخشان چجوریه

تاثیر نوشیدن آب بر پوست درخشان

دریافت روزانه مقدار کافی آب از ضروریات است، زیرا بدن برای فعالیت خود همانقدر که به غذا نیاز دارد به آب نیز نیاز دارد. پوست بدن بزرگترین عضو بدن انسان است اما آخرین عضو در دریافت آب است. نشانه‌های کمبود آب بدن ابتدا بر روی پوست ظاهر می‌شود بنابراین باید این مورد را نیز مد نظر قرار دهید و روزانه بین ۶-۸ لیوان آب بنوشید و مصرف به اندازه آب به شادابی پوست و حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود پوست، درخشان‌تر و جوان‌تر به نظر بیاید.

پوست سالم چجوری به دست میاد
پوست سالم چجوری به دست میاد

تاثیرسیگار منفی سیگار در پوست درخشان

کشیدن سیگار به مدت طولانی علاوه بر تاثیر منفی بر روی قلب و ریه بر روی پوست نیز تاثیر زیادی می‌گذارد. دود ناشی از سیگار وارد وارد جریان خون می‌شود بنابراین اکسیژن کافی به پوست نمی‌رسد. علاوه بر آن سیگار عملیات کلاژن سازی پوست را به مرور کاهش می‌دهد بنابراین پوست به مرور انعطاف خود را از دست داده و چروک می‌شود برای داشتن پوست درخشان تا می‌توانید از سیگار دور بمانید. عادات مثبت دیگری را جایگزین آن کنید.

با رعایت موارد گفته شده در بالا می‌توانید یک زندگی متعادل و سالم را داشته باشید که سلامت کلی بدن و بالاخص سلامت پوست خود را تضمین نمایید. اما به نظر شما تنها رعایت موارد بالا برای داشتن پوست درخشان کافی است؟ مسلما خیر در ادامه به مجموعه کارهای جانبی که می‌تواند به بهداشت پوست و همچنین شادابی و طراوت آن کمک کند را توضیح می‌دهیم.

راز پوست درخشان چیست
راز پوست درخشان چیست

روتین‌های روزانه برای مراقبت از پوست خود داشته باشید

برای داشتن پوست درخشان و شاداب باید علاوه بر داشتن یک زندگی متعادل و سالم، در طول شبانه روز به پوست خود رسیدگی کرده و از آن در برابر آلودگی‌ها، نور خورشید، گرما و سرما محافظت کنید. با انجام روتین‌های روزانه، با افزایش سن روند پیری پوست کاهش پیدا می‌کند و شما می‌توانید با وجود سن بالا دارای پوست درخشان و سالم باشید. در زیر یه تعدادی از روتینهای ضروری پوست اشاره می‌کنیم.

روش های مراقبت از پوست
روش های مراقبت از پوست

صابون و داشتن پوست درخشان

برای داشتن پوست سفید و شاداب،  استفاده از صابون‌های معمولی مخصوصا برای پوست سر و صورت را حذف کنید زیرا صابون‌ها دارای PH  بسیار بیشتر از PH  موجود بر روی پوست است بنابراین پوست شروع به تولید سبوم بیشتر می‌کند و تعادل PH  پوست به هم می‌ریزید معمولا پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود. برای پاک کردن پوست از آلودگی‌ها می‌توان از شوینده‌های ملایم‌تر استفاده کرد تا علاوه پاکیزگی پوست به حفظ رطوبت پوست نیز کمک کند. انتخاب شوینده موثر فقط با شناخت پوست خود امکان پذیر است تا کمترین آسیب به پوست و بیشترین تاثیر شادابی پوست را داشته باشد.

چرا باید ضد آفتاب استفاده کنیم
چرا باید ضد آفتاب استفاده کنیم

خرید انواع کرم ضد آفتاب مناسب با پوست شما

هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کارکرد این نوع کرم بدین صورت است که از پوست در برابر اشعه‌های مضر برای پوست محافظت کرده و مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود. کرم‌های ضد آفتاب دارای درجه‌های حافظتی (SPF) متفاوتی هستند که با توجه به رنگ و جنس پوست خود باید آن را انتخاب کنید توصیه ما به استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF15 است. اما اگر دارای پوست سفید و حساسی هستید می‌توانید از کرم ضد آفتاب با SPF50  نیز استفاده کنید. هرچه رنگ پوست سفیدتر باشد پوست نازکتر است بنابراین احتمال اینکه به مرور زمان بر اثر تابش نور مستقیم خورشید دچار چین و چروک شود بسیار بیشتر است بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب در طول روز بسیار توصیه می‌شود.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هر یک ساعت باید کرم خود را تمدید کنید تا کرم بتواند نقش خود را به طور موثری ایفا کند. در افراد با پوست سفید نیز تابش آفتاب به طور مستقیم باعث ایجاد لک های پوستی نیز می‌گردد که از بین رفتن این لک‌ها ممکن است طول بکشد و یا کلا از بین نرود بنابراین افرادی که پوست سفیدتری دارند باید بیشتر مراقب پوست خود باشند.

سلامتی پوست
سلامتی پوست

روزی دو بار پوست خود را بشویید

پوست بدن در طول شبانه روز برای اینکه بتواند از دیگر اعضای بدن به خوبی محافظت کند، باید سموم تولید شده در بدن را دفع، و با تولید عرق به ثابت نگه داشتن دمای بدن کمک کند. به علاوه  خود پوست نیز دائما در حال تولید سلول‌های جدیدی است و سلول‌های مرده پوست احتیاج به پاک شدن دارند. از طرفی  در طول روز به دلیل آلودگی‌های هوا مقداری از آن روی پوست می‌نشیند بنابراین لازم است که پوست روزی دوبار پاکسازی شود. این کار باعث می‌شود پوست سفیدتر و شاداب تر شود و همچنین سلول‌های پوست بتوانند نفس بکشند.

ما توصیه می‌کنیم صبح‌ها و عصرها به پاکسازی پوست خود اقدام کنید. زیرا پوست از در طول شب به پاکسازی خود و بدن پرداخته و تمامی آلودگی‌ها روی سطح پوست هستند. عصرها هم زمانی است که شما یک روز پر از آلودگی و استرس را پشت سر گذاشته‌اید و حالا در خانه نیاز دارید به احیا پوست خود بپردازید بنابراین این دو زمان، زمان‌های طلایی برای پاکسازی پوست هستند.

از تونر مناسب پوست خود استفاده کنید

هنگامی که شما پوست خود را شست و شو می‌دهید، آلودگی‌ها به طور کامل از عمق پوست پاک نمی‌شود  بنابراین نیاز به یک محصول دیگر برای پاکیزگی کامل پوست نیاز است. در این مرحله می‌توانید از تونر استفاده کنید. تونر می‌تواند آلودگی‌های باقی مانده در عمیق‌ترین قسمت‌های منافذ پوست پاک کند و علاوه بر آن تا حدی پوست را مرطوب می‌کند. امروزه انواع مختلفی از این محصول برای انواع پوست تولید می‌شود که می‌توانید از بین آنها انتخاب و خریداری کنید.

مقاله پیشنهادی: درمان آکنه صورت چگونه در سریع ترین زمان ممکن است؟

از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید

استفاده از مرطوب کننده‌های جزو برنامه‌های ضروری مراقبت از پوست خود قرار دهید. برای داشتن پوست درخشان لازم است که به اندازه کافی رطوبت به پوست برسد پس لازم است پس از شستشوی پوست و پاک شدن آن به طور کامل، از یک مرطوب کننده نیز استفاده کنید. مرطوب کننده‌ی خود را مناسب با جنس پوست خود انتخاب کنید . اگر در طول شبانه روز به اندازه کافی رطوبت به پوست نرسد چه می‌شود؟ بدیهی است که اگر پوست خشکی داشته باشید دچار التهاب و پوسته پوسته شدن می‌شود و اگر پوست چربی داشته باشید باعث افزایش بیش از حد چربی بر روی پوست می‌شود که نتیجه‌ی هر دوی آن باعث ایجاد آکنه بر روی پوست می‌شود. مرطوب کننده‌ها به اشکال مختلف از جمله  ژل، سرم، کرم و لوسیون است که به دلخواه و مناسب پوست خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید پس برای داشتن پوست درخشان استفاده از آن ضروری است.

راه های نگهداری از پوست
راه های نگهداری از پوست

با استفاده از ماسک، داشتن پوست درخشان را تجربه کنید

همان گونه که قبلا توضیح دادیم پوست دائما خود را بازسازی می‌کند بنابراین لازم که به طور مرتب از ماسک‌های لایه بردار یا اسکراب استفاده کنید. تاثیر بلند مدت استفاده از این نوع ماسک‌ها باعث می‌شود که مواد مغذی پوست از طریق روزنه‌های پوست وارد پوست شود جریان خون را در سطح پوست افزایش می‌دهد و در نتیجه عمل کلاژن سازی پوست افزایش می‌یابد. در نهایت شما در هر سنی که باشید یک پوست درخشان و شاداب خواهی داشت. استفاده از لایه بردار همچنین باعث می‌شود پوست سفیدتر و سالم‌تر به نظر بیاید. پس  برای داشتن پوست درخشان حداقل هفته‌ای یک الی دوبار صورت خود را لایه برداری کنید

روغن های مناسب پوستم
چی برای پوست خوبه

از انواع روغن‌های گیاهی برای داشتن پوست درخشان استفاده کنید

روغن‌های گیاهی نیز برای تقویت پوست بسیار موثر است. انواع روغن‌ها گیاهی مثل روغن بادام، روغن درخت چای، روغن زیتون، روغن نارگیل و… می‌تواند به شما برای داشتن پوست درخشان و سالم کمک کند پس خود را از مصرف این ماده محروم نکنید و آن را در روتین روزانه‌ی خود قرار دهید.

پوست درخشان می‌خواهید؟ آن را ماساژ دهید

علاوه بر ورزش روزانه که برای پوست درخشان مفید و لازم است، ماساژ پوست نیز می‌تواند در جوان‌تر ماندن پوست موثر باشد. در بالا گفتیم که از روغن‌ها برای پوست استفاده کنید. می‌توانید در هنگام استفاده از روغن‌ها همزمان پوست را ماساژ دهید. انجام همزمان این دو کار با هم تاثیر فوق‌العاده شگفت آوری بر روی پوست دارد. باعث می‌شود که روغن به عمق پوست فرو رود، جریان خون را به شدت افزایش می‌دهد و همچنین حرکات ماساژ تاثیرات منفی استرس بر روی پوست را از بین می‌برد و باعث داشتن پوستی بدون لک شوید. استفاده از یوگای صورت علاوه بر خوش فرم شدن عضلات صورت روند پیر و چین و چروک پوست را کاهش می‌دهد و در نهایت شما یک پوست درخشان خواهی داشت.

مواد غذایی مناسب پوستم
مواد غذایی مناسب پوست

از مکمل‌ها در برنامه روتین روزانه خود استفاده کنید

برای اینکه  یک پوست درخشان داشته باشید لازم است که در سبد غذایی خود مقدار زیادی پروتئین ، امگا۳ ،زینک، ویتامین‌ها مانند ویتامین A ، ویتامین C  ، ویتامین D ، ویتامین K ، ویتامین  و E را قرار دهید. اگر به هر دلیلی این ویتامین‌ها در سبد غذایی شما موجود نباشد یا کمتر از میزان مورد نیاز باشد. این مواد را باید به طریقی دیگری وارد بدن شود. استفاده از مکمل‌های دارویی پیشنهاد وسوسه انگیزی است اما باید توجه داشته باشید که مصرف مکمل‌ها به صورت خود سرانه نباشد و با تجویز پزشک از این مکمل‌ها برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز پوست استفاده کنید. انواع بسیار زیادی از این مکمل‌ها را می‌توانید در داروخانه‌ها مشاهده کنید . با مصرف مکمل‌ها در کنار غذای سالم روزانه سلامت پوست خود را تضمین کنید و به داشتن پوست درخشان و زیبا کمک کنید.

راهای مراقبت از پوستم
چگونه باید پوست درخشان ساخت

روش‌های خانگی برای داشتن پوستی بدون لک

برای داشتن پوست درخشان و شاداب نیاز به صرف هزینه‌های گزاف و خرید محصولات شیمیایی گران قیمت نیست. برای اینکه بتوانید روتین روزانه خود را هر روز بر روی پوست خود انجام دهید می‌توانید از موادی که در خانه‌تان وجود دارد برای بدست آوردن پوست درخشان استفاده کنید. استفاده از راه‌های خانگی عوارض محصولات شیمیایی را ندارد و می‌توان همان نتایج استفاده از محصولات شیمیایی را  – یعنی پوستی بدون لکه و شاداب – را بدست آورید در زیر به تعدادی از این روش‌های خانگی اشاره می‌کنیم.

یک اسکراب از ماست درست کنید

بله درست خواندید ماست می‌تواند به عنوان یک تسکین دهنده عمل کند و پوست، درخشان و سفید گردد.کافی است کمی آرد یا جو دوسرپ (آسیاب شده) را  با مقداری ماست مخلوط کنید تا به شکل خمیر در آید و آن را روی پوست خود بگذارید و بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه پوست خود را با یک حوله تمیز پاک کنید و تاثیر چشمگیر آن را ببینید

آرد گرم را برای پوست درخشان امتحان کنید

آرد گرم را می‌توان یکی از مواد طبیعی برای داشتن پوست سفید باشد. بدین صورت که آن را گرم کرده و بر روی پوست صورت و بدن قرار دهید یا می‌توانید چند قطره آب به آن اضافه کرده و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند آنگاه با آب سرد بشویید.

از آب و پوست پرتقال برای پوست درخشان غافل نشوید

مصرف روزانه یک لیوان آب پرتقال می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی پوست داشته باشد همچنین پوست پرتقال تازه را بدون هیچ ماده‌ای دیگر بر روی پوست قرار دهید و تاثیر آن را ببینید. یک روش دیگر اینکه پوست پرتقال خشک شده را پودر کرده و با ماست مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید و بعد پاک کنید.

استفاده از لیمو را برای داشتن پوستی بدون لکه فراموش نکنید

لیمو یکی از بهترین میوه‌ها برای داشتن پوست درخشان و جوان است. شما می‌توانید آب لیمو را بفشارید و به وسیله پنبه روی پوست خود بمالید و یا اینکه  آب لیمو را با مقداری گلاب برای نرم‌تر شدن پوست خود استفاده کنید. یک روش دیگر این است که مقداری جو دوسر و مقداری ماست و آب لیمو را مخلوط کرده و به صورت اسکراب بر روی پوست مالیده و بعد از ۲۰ دقیقه بشویید.

خواص شگفت انگیز عسل برای رطوبت پوست

برای این که بتوانید با یک ماده طبیعی پوست خود را مرطوب کنید کافی است مقداری عسل بر روی پوست خود بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را بشویید. روش دوم اینکه مقداری شیر خشک را به همراه عسل و روغن بادام را مخلوط کرده و به عنوان اسکراب پوست خود را لایه برداری کنید.

از معجزه آلوئه‌ ورا غافل نشوید

آلوئه ورا خواص بسیار زیادی برای پوست دارد که بارزترین آن تسکین دهنده و آرامش دهنده‌ی پوست است. همچنین روند بازسازی سلول‌های مرده‌ی پوست را تسریع می‌کند. از دیگر خواص آن این است که عمل کلاژن سازی پوست را تحریک می‌کند و پوست را سفت و محکم می‌کند. برای استفاده از آن می‌توانید آلوئه ورا را برش دهید و روی نقاط مختلف پوست قرار دهید. یک روش دیگر مخلوط کردن عصاره داخل برگ آلوئه ورا با مقداری خیار است که خاصیت تسکین دهنده‌ی آن را بیشتر و پوست را مرطوب می‌کند.

برای داشتن پوستی بدون لکه از خواص زردچوبه غافل نشوید

برای اینکه پوستی بدون لک داشته باشید زردچوبه را از خود دور نکنید زیرا قوی‌ترین خاصیت آن از بین بردن لک‌های پوستی است. برای این کار می‌توانید مقداری از پودر زردچوبه با مقداری آب سرد و همچنین مقداری پودر پوست پرتقال و یا عسل مخلوط و استفاده کنید. نکته‌ای که باید در اینجا ذکر شود این است که استفاده طولانی مدت زردچوبه نیز باعث لک شدن صورت می‌شود پس در استفاده از این ماده دقت لازم را داشته باشید.

منابع

wikihow.life
healthline.com
dermstore.com
stylecraze.com
skinkraft.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

سه × چهار =